Hubár Július z obce pri Piešťanoch už 25. februára našiel v horách Považského Inovca vzácny smrčkovec český. Informoval o tom portál tvnoviny.sk

„Doteraz sa mi nestalo, že by som ho našiel takto skoro. Vždy som začínal sezónu smrčkov tzv. smrčkom stepným, pretože začína už v marci a považoval som ho za prvorastúci,“ povedal pre portál Július.

Vladimír Kunca z Fakulty ekológie a enviromentalistiky na Katedre aplikovanej ekológie Technickej univerzity vo Zvolene považuje výskyt smrčkovca českého za symbolický začiatok hubárskej sezóny. „Patrí medzi populárne huby, ktorými skúsený a vášnivý hubár nepohrdne. Z hľadiska výskytu nie je úplne bežný, ale ani vyslovene zriedkavý,“ uviedol Kunca.

Smrčkovec český podľa neho už nájdeme na viacerých miestach Slovenska. „Okrem lužných lesov sa vyskytuje aj na miestach, kde dominuje topoľ osikový, vŕba rakytová a divá čerešňa. Tiež sa môže objaviť aj v starých sadoch, ktoré už nie sú až tak obhospodárené a aj pod trnkami. To všetko sú miesta, kde je rozkladajúce sa lístie, z čoho táto huba žije.“

Huba je veľmi populárna v gastronómií, používa sa do polievok, omáčok k mäsovým pokrmom či do praženice. Nie je však pre každého. Pre množstvo ľudí môže mať nežiadúce účinky. Obsahuje totižto látky, ktoré pre niekoho nemusia byť stráviteľné. za exklúzivnú hubu je však možné dostať poriadny balík. Kilogram tohot zázraku sa vie vyšplhať aj na cenu 500 eur.