Rybárstvo

Na snímke dobrovoľníčka prenáša ropuchu bradavičnatú (Bufo bufo). Takmer 2000 žiab zachránia dobrovoľníci pred smrťou pod kolesami automobilov na ceste pri Skalke nad Váhom v Trenčianskom okrese. Žaby migrujú z lesného komplexu medzi Skalkou a Zamarovcami k Váhu, kde sa rozmnožujú. FOTO TASR - Radovan Stoklasa , 29. marec 2022

Zákazka za viac ako 100-tisíc: Ochranári chcú nakúpiť zábrany pre obojživelníkov

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR chce nakúpiť mobilné zábrany pre obojživelníky.

.

NOVÉ číslo Poľovníctva a rybárstva je už TU: AKÉ TÉMY v ňom prinášame?

Okrem mnohých zaujímavých a praktických informácií v ňom nájdete:

VIDEO Bizarná návšteva: Tuleň sa vlámal do domu, vydesil mačku a posedel si na gauči

VIDEO Bizarná návšteva: Tuleň sa vlámal do domu, vydesil mačku a posedel si na gauči

Mladý tuleň vkĺzol do domu morského biológa cez mačacie dvierka a v jeho byte strávil viac ako dve hodiny. Poriadne vydelil mačku a poležal si aj na gauči.

.

VIDEO: Potápač pri čistení miestneho rybníka vylovil zo dna aj stratenú ozdobu

V katastri obce Závadka nad Hronom, okres Brezno, sa nachádza rybník s rozlohou päť hektárov.

PK 12 Brieskow-Finkenheerd - Mŕtve ležia na brehu rieky Odry pri obci Brieskow-Finkenheerd neďaleko nemecko-poľskej hranice 11. augusta 2022. Veľké množstvo mŕtvych rýb vyplavilo na brehoch rieky Odry na hranicia Nemecka a Poľska. FOTO TASR/AP

Dead fishes lie on the banks of the Oder River near Brieskow-Finkenheerd, eastern Germany, Thursday, Aug. 11, 2022. Huge numbers of dead fish have washed up along the banks of the Oder River between Germany and Poland. (Frank Hammerschmidt/dpa via AP)

Na Odre uhynuli tony rýb: Čo ukázali vzorky zo znečistenej rieky?

Vo vzorkách vody z rieky Odra, kde v posledných dňoch uhynuli tony rýb, sa nachádza nadmerné množstvo pesticídov. V sobotu to oznámilo ministerstvo životného prostredia nemeckej spolkovej krajiny Brandenbursko. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Wa 43 Genschmar - Mŕtve ryby plávajú v rieke Odra, ktorá preteká pozdĺž časti nemecko-poľských hraníc v okrese Märkisch-Oderland v spolkovej krajine Brandenbursko na severovýchode Nemecka vo štvrtok 11. augusta 2022.  Vzorky vody odobraté nemeckými úradmi po hromadnom úhyne rýb v rieke Odra preukázali značnú kontamináciu ortuťou. FOTO TASR/DPA  

11.08.2022, Brandenburg, Genschmar: Unzählige tote Fische treiben im flachen Wasser des deutsch-polnischen Grenzflusses Oder. Das Fischsterben in der O

Posun vo vyšetrovaní ekologickej katastrofy na Odre? Aha, čo vylovili z rieky

Vo vzorkách vody z rieky Odra na hraniciach medzi Poľskom a Nemeckom, kde v posledných dňoch uhynuli tony rýb, boli objavené toxické riasy.

Brehuľa hnedá

Vodohospodári obnovili zaniknuté rameno Dunaja, vznikol tam vtáči ostrov

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v stredu sprietočnil rameno Dunaja pri Štúrove.

Ilustračné foto.

Nemali dostatok kyslíka: V ktorých riekach uhynuli ryby?

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zaznamenala viacero prípadov úhynov rýb pre deficit kyslíka vo vode. Išlo napríklad o vodné toky Laborec, Hornád či Myjava.

Ekologická katastrofa na rieke Odra

FOTO Šokujúci nález: Z rieky Odra vylovili päť ton uhynutých rýb

Poľskí hasiči a dobrovoľníci vylovili z rieky Odra pri meste Olawa v Dolnom Sliezsku približne päť ton uhynutých rýb.

Obec Nižná Slaná v okrese Rožňava žiada štát, aby začal čo najrýchlejšie riešiť znečistenú rieku Slaná, kým nenastane ekologická katastrofa.Rieka Slaná sa v polovici februára sfarbila dočervena. Príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v Nižnej Slanej. Úrady, ktoré situáciu v rieke monitorujú, odobrali vzorky vody a momentálne čakajú na ich laboratórne výsledky. Banský závod Siderit fungoval v Nižnej Slanej od roku 1975 do roku 2008, keď

Najnovší prieskum s prekvapivým výsledkom: Je v rieke SLANÁ život?

Najnovší prieskum stavu rieky Slaná ukázal, že vodné rastlinstvo nebolo výrazne zasiahnuté znečistenou vodou z bane. Zároveň potvrdil, že do rieky sa vracajú aj jednotlivé druhy rýb. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Na snímke sokoliar Ľubomír Engler so svojím sokolom rárohom (Falco cherrug) počas plašenia škorcov v tokajskom vinohrade firmy J & J Ostrožovič neďaleko obce Malá Tŕňa v okrese Trebišov 1. októbra 2020. FOTO TASR - Roman Hanc

Nádherné číslo: Koľko mláďat sokola rároha vyletelo z hniezd v tomto roku?

Na Slovensku vyletelo z hniezd v tomto roku vyše 160 mláďat sokola rároha. "Na západnom Slovensku vyviedlo 43 párov spolu 144 mláďat, teda o 20 viac ako v minulom roku.

Na rieke Kysuca niekto jazdil autom. Páchateľov sa po 4 mesiacoch podarilo vypátrať.

Chytili páchateľov masakru na rieke Kysuca: Napáchali extrémne škody

Enviropolícia zo Žiliny odhalila páchateľov, ktorí začiatkom apríla jazdili v koryte rieky a podľa prvotných zistení usmrtili minimálne 300 rýb. Ďalšie vyšetrovanie ukázalo, že ich počet sa vyšplhal až niekoľko násobne.

Na snímke zhotovenej v sobotu 6. augusta 2022 environmentálnou skupinou Sea Shepherd - bieluha, chránený druh veľryby, pláva v rieke Seina vo francúzskom Notre Dame de la Garenne.

Šokujúci zvrat po záchrannej operácii: Prečo chránenú veľrybu utratili?

Veľryba bieluha, ktorá na vyše týždeň uviazla v rieke Seina na severe Francúzska, uhynula počas pokusu o svoju záchranu. V stredu o tom informovali miestni predstavitelia. Experti vysilené zviera utratili, aby už dlhšie netrpelo. Správu priniesli tlačové agentúry AFP a AP.

Mokrade v Koši a Laskári nakoniec nezasypú môžu sa stať chránenou lokalitou

FOTO Mokrade v Koši a Laskári nakoniec nezasypú: Môžu sa stať chránenou lokalitou

Mokrade v Koši a nováckej časti Laskár Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) nebudú musieť nakoniec zasypávať. Rozhodol o tom odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Trenčíne.

Ilustračné foto.

Štyria cudzinci rybárčili bez povolenia: Spoznali svoj trest

Enviropolícia obvinila ešte koncom júla štyroch cudzincov z pytliactva.

Štyri dni pri tomto štrkovisku utiekli ako voda. Bol som spokojný.

Kam na letnú výpravu? Skúsil som štrkovisko na západe Slovenska

Pod pokojnou hladinou sa ukrývali riadni mackovia aj húževnatí športovci, ktorých telá dávali tušiť, že donedávna bojovali so silným prúdom rieky.

Lyžiarke robil Hugo spoločnosť aj počas pandémie.
Lyžiarke robil Hugo spoločnosť aj počas pandémie.

fotopríbeh

Športové hviezdy so psami: Messiho Hulk naháňa hrôzu, z Vlhovej Huga sa roztopíte

Športové hviezdy, tie aktívne, aj tie na dôchodku, milujú psov. Niektoré sa zmestia do kabelky, iné by ste nechceli stretnúť v temnej uličke.

Video