Poľovníctvo

Bocian biely nad jazerom vodnej nádrže Môová. Tieto sahovavé vtáky, ktoré na naše územie prilietajú vo februári až apríli, zaèínajú v súèasnosti hniezdi. Bocian biely (lat. Ciconia ciconia) žije v Európe, severozápadnej Afrike a èastiach Ázie. V SR je chráneným živoèíchom, v Èervenej knihe ohrozených a vzácnych druhov živoèíchov je zaradený k druhom vyžadujúcim ïalšiu pozornos. Zvolen, 2. máj 2007.  Foto: SITA/Dušan Hein

Do prírody úspešne vrátili mladého bociana bieleho

V obci Veľká Čalomia bolo nájdené miestnym občanom mláďa Bociana bieleho, ktoré vypadlo z hniezda.

zver na ceste

Až 2-tisíc zrážok so zverou sa udeje ročne na našich cestách a železniciach

V projekte TRANSGREEN zisťovali, kadiaľ vedú migračné cesty veľkých šeliem a aká je úmrtnosť zvierat na cestách a železniciach vo vybraných územiach. Aj vďaka tomu sú známe posledné miesta, ktoré treba chrániť, aby sa umožnilo zvieratám putovať krajinou. Projekt končí a záverečná publikácia navrhuje spôsob ochrany pre každý dôležitý migračný koridor.

Ilustračné foto

AMO: Prinášame aktuálnu mapu infikovanej a nárazníkovej oblasti

Expertná skupina pre africký mor ošípaných vytýčila infikovanú a nárazníkovú zónu po potvrdení prvých prípadov afrického moru ošípaných v domácich chovoch a u diviačej zveri.

Ilustračné foto

Africký mor sa zatiaľ nedá liečiť, vakcínu možno objavia o päť rokov

Na africký mor ošípaných (AMO) zatiaľ nie je liek, vakcína bude k dispozícii možno o päť rokov.

Ilustračná fotografia

AMO: Chladiarenské zariadenia na východnom sú už Slovensku realitou!

Africký mor ošípaných sa šíri celou Európou. Slovenská poľovnícka samospráva si bola vedomá, že je otázkou času, kedy sa stretneme s týmto vírusom aj na našom území.

Ilustračné foto

Čo to vlastne AMO je? Pozor, niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé osoby!

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba. Pôvodcom je vírus rodu Asfaviridea.

SPK  koordinuje  dodanie prvých chladiarenských zariadení pre užívateľov poľovných revírov

SPK práve teraz koordinuje dodanie prvých chladiarenských zariadení

Poľovníci v nárazníkových zónach pripravte sa!

Foto

Poznáte majsterku sveta v technike nahadzovania muškárskym prútom?

Len vo veku 12 rokov sa stala majsterkou sveta v technike nahadzovania muškárskym prútom (fly-casting) Maxine McCormicková z USA.

Hlasujte za poľovníka roka!

Hľadá sa poľovník roka. Hlasujte za toho svojho!

Vyberte si osobnosť z nominovaných poľovníkov v ankete Poľovník roka. Navyše, ak zahlasujete za toho svojho prostredníctvom SMS môžete vyhrať nové SUV Citroën C5 Aircross na týždeň s plnou nádržou!

Bocian biely

Nebezpečné komíny, vážna hrozba číhajúca na vtáctvo v osídlených častiach miest a obcí

Najčastejšími príčinami zranení bývajú kolízie s prekážkami, ako sú napríklad presklené plochy budov, nárazy do elektrických vedení za zlej viditeľnosti, zrážky s automobilmi a popálenie na stĺpoch 22 kV vonkajšieho elektrického vedenia nazývaných aj “stĺpy smrti“.

Lastovička obyčajná.

Začala vtáčia migrácia, väčšina mláďat ju ale neprežije

Všimli ste si, že už sa neozýva kukučka ani dážďovníky? Odleteli aj „vaše“ bociany, pričom vídate ich kŕdle na poliach? Príčinou je ich cesta na africký kontinent. Fenomén vtáčieho ťahu nedbá na počasie a aktuálne teploty. Inštinkt migrantov velí jasne – po výchove mláďat sa vydajú na dlhú púť.

Ilustračné foto

Diviaky vo zverniciach musia zlikvidovať aj na hornom Zemplíne

Nariadenie usmrtiť diviačiu zver vo zverniciach dostali aj poľovné revíry v pôsobnosti hornozemplínskych regionálnych veterinárnych a potravinových správ (RVPS).

diviaky

V boji proti africkému moru ošípaných treba spojiť sily

Keď začiatkom augusta obleteli Slovensko obrázky mužov v bielych ochranných overaloch, ako navštevujú chovy ošípaných, vzbudili veľkú pozornosť.

Foto

AMO: Mimoriadne opatrenia pre poľovníkov v okrese Trebišov

Užívateľom vybraných poľovných revírov v okrese Trebišov, v ktorých bol potvrdený výskyt afrického moru ošípaných alebo v revíri bezprostredne ohrozenom, sa ukladajú prísne mimoriadne opatrenia.

Ilustračné foto

Africký mor ošípaných na Slovensku – aktuálny vývoj situácie ku dňu 16.08.2019

Všetky nové ohniská sa vyskytujú v oblasti kde už boli v predchádzajúcom období potvrdené výskyty a sú tu aj nálezy pozitívnych diviakov na africký mor ošípaných Likvidácia ohnísk nákazy u chovateľov prebieha 16.8.2019, neškodné utratenie ostatných zvierat v kontaktných chovoch ( obciach s pozitívnymi nálezmi) prebehne 19.8.2019.

Ilustračné foto

Viete, prečo bylinožravcom tak veľmi chutí jed na hraboše?

Jedovaté granule Stutoxu II, ktorý poľnohospodári používajú na premnožené hraboše, chutia zajacom a iným bylinožravcom preto, že obsahujú aj sušenú lucernu a šroty obilnín.

Video