Poľovníctvo

Medveď čierny.

FOTO Medveď hľadal potravu, spravil však chybu: SMRŤ v rozhorúčenom aute!

Medveď čierny uviazol v rozpálenom aute v americkom meste Sevierville v štáte Tennessee. Zomrel na následky prehriatia.

Od roku 2007 sú v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísané aj jedinečné prírodné lokality zo severovýchodného Slovenska (Rožok, Stužica, Havešová v NP Poloniny, Vihorlat). Sú súčasťou cezhraničného systému Karpatských bukových pralesov, známeho vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov, ale aj starými stromami s výškou až 58 metrov.

Domov veľkých šeliem prístupný aj turistom: Stužica je najväčší bukový prales na Slovensku

V najvýchodnejšom cípe Slovenska na slovensko-poľsko-ukrajinskom trojmedzí, pod kótou Kremenec (1210 m n.m.), sa nachádza najreprezentatívnejšia zložka najväčšieho spomedzi štyroch slovenských komponentov svetového prírodného dedičstva Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy, Stužica – Bukovské vrchy.

Ilustračné foto

Majitelia farmových chovov raticovej zveri sa vzdelávali vo Zvolene

Legislatívne zmeny týkajúce sa farmového chovu jeleňovitých, genetika, riadená reprodukcia, imobilizácia, zdravie a výživa raticovej zveri či dosledovanosť jej pôvodu boli ústrednými témami seminára, ktorý sa uskutočnil vo Zvolene.

Podvodný svet je fascinujúci - pristihli sme užovku pri neúspešnom love

Podvodný svet je fascinujúci - pristihli sme užovku pri neúspešnom love

Vďaka nášmu spolupracovníkovi Petrovi Sýkorovi, skvelému fotografovi, ktorý sa venuje fotografovaniu a skúmaniu života pod vodnou hladinou, vám môžeme prinášať fascinujúce zábery a reportáže na našom webe ale hlavne v časopise POĽOVNÍCTVO a RYBÁRSTVO. V júlovom čísle bude o šikovnej rybárke. Autor videa: Peter Sýkora

Zhody z CHPR Nízke Tatry

VIDEO! Výnimočná RARITNÁ trofej jeleňa strhnutého vlkmi

Lesy SR prezentovali na Lesnej správe Čierny Váh trofeje a zhody z jeleňov sústredené z výnimočného územia Chráneného poľovného revíru Nízke Tatry. Pozrite si zaujímavé video a foto z tohto podujatia, kde sa stretla profesionálna lesnícka, poľovnícka ale i laická verejnosť.

Malý medveď.

Čo si myslia v SaS o regulácii medveďov? V jednej veci žiadajú PRÍSNY ZÁKAZ!

Strana SaS súhlasí s reguláciou medveďov, ktoré stratili plachosť a ohrozujú ľudí i hospodárske zvieratá v intraviláne obcí. Liberáli sú tiež za prísny zákaz činností, ktoré môžu medvede lákať do obývaných území.

PK 12 Atény - Mačka divá európska si chráni mláďa v Zoologickej záhrade Attica v Spate neďaleko Atén, v pondelok 11. apríla 2022. Jedna zebra Böhmova, dva lemury kata, tri kengury červenokrké, štyri mačky divé európske a jedenásť diviakov lesných sa za posledných pár týždňov narodilo v Zoo Attica. FOTO TASR/AP 

A European wildcat reacts as it covers their babies at the Attica Zoological Park, in Spata, east of Athens, on Monday, April 11, 2022. Two ring-tailed lemurs, one Grant's zebra, four Eu

Hľadáme mačku, pozor, divú: Čo odhalil genetický výskum na českých hraniciach?

Mačky divé na moravsko-slovenskom pohraničí ohrozuje kríženie s mačkou domácou. Preukázal to genetický výskum v rámci cezhraničného projektu Hľadáme mačku, pozor, divú!, do ktorého je zapojená Národná zoologická záhrada v Bojniciach. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.

Na snímke vlk eurázijský počas podujatia k Medzinárodnému dňu lesov v bratislavskej ZOO a sprevádzanie v lesnej časti a komentované kŕmenie jeleňov v Bratislave 19. marca 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Vlk dravý, milovaný aj zatracovaný: Ako dobre ho poznáte? Otestujte sa!

Pozná ho každý z nás. Ako nádhernú šelmu našich lesov, ako postavičku známej rozprávky, alebo ako hlavnú tému, ktorá spôsobuje pnutie medzi poľovníkmi, ochranármi, chovateľmi či výskumníkmi. Poznáte ale základné fakty, čísla a informácie o tejto dôležitej súčasti našich lesných ekosystémov?

Javorovec jaseňolistý patrí medzi 40 najinváznejších drevín sveta. Jeho veľkou výhodou je to, že má ľahké semeno, ktoré vietor roznáša až do vzdialenosti 100 kilometrov. V posledných desaťročiach sa však šíri i na okraje komunikácií, okolie železničných staníc, rumoviská, hospodárske dvory či skladovacie plochy. Na snímke javorovec jaseňolistý pri ceste I. triedy medzi mestami Senica a Šaštín-Stráže 25. októbra 2021. FOTO TASR – Vladimír Miček

Výrazná pomoc v boji s inváznymi druhmi: Vláda schválila 18 miliónov eur

Na riešenie šírenia inváznych rastlín a živočíchov by do roku 2031 malo ísť 18,24 milióna eur. Slovensko tak má pomocou opatrení zlepšiť kontrolu, monitoring a vyhubenie inváznych druhov.

Hlucháň

Exminister Sólymos sa pustil do Budaja: TVRDÉ SLOVÁ kvôli kauze s hlucháňom

Prehra Slovenska na Súdnom dvore EÚ pre nedostatočnú ochranu hlucháňa hôrneho je zlyhaním šéfa envirorezortu Jána Budaja (OĽANO), napriek jeho vyviňovaniu.

Ako ste na tom so základnými vedomosťami?

Vedomostný KVÍZ, ktorý musíte zvládnuť: Ak TOTO neviete, vráťte sa do základnej školy!

Máte všeobecný prehľad? Otestujte sa, ako ste na tom s vecami, ktoré sme sa učili ešte na základnej škole.

medveď - medvede

Zásahový tím musel konať: Usmrtili problémovú medvedicu spod Tatier

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v piatok ráno usmrtil problémovú medvedicu v lokalite Pribylina - Hrdovo v okrese Liptovský Mikuláš.  

.

Črieda diviakov, ktorá sa objavuje na bratislavských Kramároch, má asi 40 členov

Črieda diviakov, ktorá sa v poslednom čase pravidelne objavuje na bratislavských Kramároch v okolí Magurskej, Višňovej a Vlárskej ulice, má okolo 40 členov.

Počet hlucháňov hôrnych, napriek ich ochrane, klesá.

Slovensko prehralo spor s EÚ o hlucháňovi: DRSNÁ reakcia BUDAJA, zo všetkého viní FICA!

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR s poľutovaním prijalo rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu, ktorý uznal, že Slovensko v spore o ochranu hlucháňa hôrneho porušilo smernice o biotopoch a o vtáctve.

medveď - medvede

Riešenie situácie s medveďmi? Vznikne nová pracovná skupina plná ODBORNÍKOV

Na riešenie situácie s medveďom sa má do 31. júla zriadiť pracovná skupina. Zložená by mala byť z odborníkov z oblasti ochrany prírody, lesníctva, poľnohospodárstva, zástupcov samospráv a pôdohospodárskeho výboru.

Tornádo.

KVÍZ o najhorších prírodných katastrofách: Čo o nich viete?

Prírodné katastrofy si v ľudských dejinách vyžiadali milióny životov. Čo viete o tých najhorších?

banán - banány
banán - banány

fotopríbeh

Šupky z BANÁNOV nevyhadzujte: TU je 10 spôsobov ako ich využiť

Ako využiť šupky z banánov? Pozrite sa na rady, ktoré zozbierali kolegovia z redakcie Záhradkára.

Video