Poradňa

Foto

Už jedno bodnutie osou, včelou či sršňom vám môže skrížiť plány

Alergia na jed blanokrídleho hmyzu predstavuje kvôli riziku vzniku závažných až život ohrozujúcich reakcií vážny medicínsky problém. Čo s tým?

V ohrození sa ropucha nafúkne a predstiera, že je ovela väčšia ako v skutočnosti. Až potom, keď jej táto obrana nepomôže, môže začat vylučovat jedovatý kožný sekrét, ktorý veľmi dráždi sliznicu. Kožný sekrét ropuchy obsahuje halucinogénne deriváty pyrokatechinu a indolalkylaminy. Pozor pri chytaní ropuchy vždy si poriadne opláchnite ruky a nepretierajte si ústa a oči, pretože by ste mohli dostať silný zápal.

Viete, že ropucha môže pre vášho psa predstavovať nebezpečenstvo?

Dôvodom je, že na jej tele, najmä v oblasti chrbta a hornej časti hlavy sa nachádzajú jedové žľazy, ktoré produkujú hlienovité sekréty. Jedovatosť týchto látok poskytuje žabám pasívnu ochranu pred predátormi. Ak sa skákajúca žaba stane terčom vášne vášho psa, určite ostaňte v strehu.

veterinár, zverolekár, ošetrenie psa

Čo viete o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat?

Identifikácia spoločenského zvieraťa (pes, mačka, fretka) znamená jeho označenie mikročipom (transpondérom).

zverolekár - veterinár - pes

Osiny, osiny, ach tie osiny! Dávajte si na svoje psíky pozor!

Nachádzajú sa takmer všade okolo nás a málokto by ich považoval za nebezpečné alebo za nejaké riziko pre našich domácich miláčikov. Sú veľkým nebezpečenstvom aj teraz na konci leta a začiatkom jesene. Hovoríme vlastne o tráve, tzv. „osinách“, ktoré pochádzajú prevažne zo suchých tráv.

Jahoda lesná

Video Pri potulkách prírodou sme našli túto voňavú a chutnú krásu, ako dobre ju poznáte?

Jahoda lesná (obyčajná) Fragaria vesca L., Jahodník (lesná jahoda, zemnica). Je rozšírená v celej Európe, v Ázii, v severnej Afrike a v Amerike. Rastie v ihličnatých a listnatých lesoch na slnečných miestach. Jahodu poznali už starovekí Gréci a Rimania.

Pes môže s vami zdieľať posteľ, ale tanier nie.

Dávajte si pozor na úpal či prehriatie organizmu vášho psa!

Čo je to úpal, ako zistiť príznaky prehriatia organizmu a ako svojmu psovi pomôcť, ak trpí úpalom? Prečítajte si o tom viac v tomto článku.

včela

Včelári v tomto roku kúpili 18 200 nových úľov za 2 milióny eur

Slovenský zväz včelárov (SZV) zaznamenal nárast investícií. Celkovo bolo od začiatku roka zakúpených 18 200 nových úľov v hodnote 2,1 milióna eur.

Žltá krajina: Zlatobyľ vyhráva! A ukrajuje si čoraz viac pôdy.

Boj s inváznymi nepôvodnými rastlinami má byť úspešnejší

Boj so šírením inváznych nepôvodných druhov rastlín sa od 1. augusta tohto roka má výrazne zintenzívniť.

včela

Namiesto potravín prázdne regály. Bez opeľovačov smutná realita

V Európe je ohrozených až 40 percent včiel a 30 percent motýľov Svetový deň včiel (20. máj) a Medzinárodný deň biodiverzity (22. máj) si ministerstvo životného prostredia tento rok pripomenulo v jednom z obchodných reťazcov. Symbolicky pri prázdnom regáli. Práve tak chcelo poukázať na význam opeľovačov pre produkciu potravín. Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos zároveň uviedol, že na zachovanie biodiverzity bola vyhlásená výzva za 22 miliónov eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Mäso z diviny obsahuje menej tuku ako mäso  z väčšiny domácich zvierat, napriek tomu všetko s mierou!

O čom by ste mali vedieť: Zdravie z diviny a prírodné príchute

Mäso z diviny nám poskytuje plnohodnotné bielkoviny s minimom tuku.

Vstavač bledý

Máj – lásky čas a tiež čas voňavých lúčnych orchideí

Keď rozkvitne vstavač bledý (Orchis pallens), čas lúčnych orchideí prichádza. Rozkvitá ako prvý z našich vstavačov už v priebehu apríla.

Letecký postrek lesov hnojivom na Orave v roku 2007

Slovenská inšpekcia životného prostredia stopla postreky v dubových lesoch

V Šenkvickom háji ani v ďalších desiatich lokalitách lesníci zatiaľ postrekovať proti mníške veľkohlavej nebudú.

húsenica mníšky veľkohlavej

Téma postrekov opäť ožila. Ochranári znova útočia, lesníci sa bránia

Znova sa opakuje už mnohokrát opakovaný mediálny scenár. Ochranári útočia, lesníci sa bránia. Jedna aj druhá strana argumentuje po svojom.

jarné kvety - prvosienka jarná

Začala sa sezóna zberu liečivých bylín môžeme ich zbierať v CHKO?

Na lúkach naplno kvitne prvosienka jarná, známa liečivá bylina. Pre tých, čo majú radi bylinkové čaje, z vlastnoručne nazbieraných bylín, začala sezóna zberu. Kde však môžeme liečivé rastliny zbierať?

Pozor pri zbere cesnaku medvedieho!

Pozor pri zbere cesnaku medvedieho!

Sezóna cesnaku medvedieho, korenistej divokej byliny, už začala! Buďte však pri jeho zbere opatrní, pretože aj jedovatá jesienka v tomto čase vyháňa svoje listy, hoci kvitne až koncom roka. Rovnako venujte pozornosť konvalinkám.

Pŕhľava dvojdomá alebo žihľava, všetci ju poznáte, ale čo s ňou?

Pŕhľava dvojdomá alebo žihľava, všetci ju poznáte, ale čo s ňou?

Prichádza jar a k tomu samozrejme patrí všade prítomná pŕhľava. Popri prechádzkach jarnou prírodou je často vidíme, ale poznáte jej zázračné účinky?

Video