Poradňa

Veterinár

Škriabe si váš pes uši a trasie hlavou? Pozor, môže ísť o nebezpečný zápal!

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o zápal ucha. Zápaly uší, hlavne u psov, patria medzi veľmi časté príčiny návštevy veterinárneho lekára. Tieto problémy sa nevyhýbajú šteňatám ani dospelým psom.

alchemilka

Alchemilka obyčajná zázračná liečivá bylinka z našich lúk

Zber, použitie a účinky liečivej rastliny alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)

Ilustračné foto

Hrabe váš pes v záhrade? Vďaka týmto trikom vás bude konečne poslúchať

Rozrývanie zeminy a vykopávanie jám býva častou zábavkou mnohých domácich maznáčikov. Nerobia to však preto, aby nám zámerne pokazil deň a zničil kvetinové záhony.

Sweet Marjoram flower and Sweet Marjoram herbal tea in a cup.<br/>Biosphoto / Frédérique Bidault, Image: 282300083, License: Rights-managed, Restrictions: ILLUSTRATION IMAGE, Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP Stock

Zázračný pamajorán, bylinka, ktorá práve kvitne v našich lesoch

Výnimočná bylinka vhodná pri kašli, tlmí bolesť zubov, kĺbov, pomáha pri bolestivej menštruácii a zlepšuje náladu!

Lesnícky skanzen

Kam na výlet? Dnes vám predstavíme Lesnícky skanzen

Skanzen je kultové miesto slovenského lesníctva, kde návštevník nájde desiatky zastávok, ktoré vypovedajú o lese, jeho funkciách, biológii, histórii, používanej technike a predovšetkým o jeho význame pre náš život.

Thaumetopoea processionea

Kúsok od Slovenska sa objavili toxické húsenice: Ak sa ich dotknete, hrozí vám aj smrť

JUŽNÁ MORAVA - Pre človeka predstavuje nebezpečenstvo, alergika môže aj zabiť. Reč je o toxickej húsenici, ktorá aktuálne terorizuje susedné Česko. Avšak po tom, čo sa objavila aj na južnej Morave, nie je vylúčené, že s ňou budeme mať do činenia aj na Slovensku.

NÁUČNÝ CHODNÍK - MAJDÁN

Kam na výlet? Dnes vám predstavíme náučný chodník Majdán

Odštepný závod Smolenice je takpovediac priekopníkom v budovaní lesníckych náučných chodníkov v našom podniku. Celkovo sa na jeho území nachádzajú tri a Lesnícky náučný chodník Majdán s dĺžkou trasy 5,5 km je jedným z nich.

NÁUČNÝ CHODNÍK - DUNAJSKÝMI LUHMI

Kam na výlet? Dnes vám predstavíme náučný chodník Dunajskými luhmi

V poradí piaty lesnícky náučný chodník Lesov Slovenskej republiky, š.p., bol slávnostne otvorený dňa 12.októbra 2005 v Gabčíkove, v časti Ášáš.

NÁUČNÝ CHODNÍK - ZVERNICA – TEPLÝ VRCH

Kam na výlet? Dnes vám predstavíme náučný chodník, zvernica Teplý vrch

Zvernica Teplý Vrch bola v dnešnom rozsahu obnovená v rokoch 1966-1968. Jej celková výmera je 956,50 ha. Danielia zver bola dovezená z Malých Karpát a z niektorých českých zverníc.

Náučný chodník Oravská Lesná

Kam na výlet? Dnes vám predstavíme Náučný chodník Oravská Lesná

Lesnícky náučný chodník Oravská Lesná sprístupnili LESY SR, š. p. v auguste 2005. Chodník vznikol z podnetu žiakov a pedagógov Základnej školy Oravská Lesná.

nechtík - nechtíková masť

Nechtík – Božia rastlina. Liečivé účinky a spôsoby využitia

Nechtík lekársky je jednou z najobľúbenejších liečivých bylín v západnom svete a právom sa mu pripisuje množstvo účinkov.

Najbezpečnejším spôsobom prevozu psa je špeciálna prepravka

Ako bezpečne cestovať so psom v aute? Neohrozujte seba a neriskujte pokutu

Obdobie dovoleniek je v plnom prúde a množstvo ľudí si zvolí na cestovanie práve automobil. Okrem batožiny si pritom často "pribalíte" aj svojho štvornohého miláčika.

Pes, ilustračná fotografia

Strašiak menom Pyometra, viete o čom je reč a čo to je?

Pyometra je zápalové ochorenie a patrí medzi život ohrozujúce ochorenie hlavne preto, že majiteľ si zvyčajne neskoro všimne, že so sučkou nie je niečo v poriadku.

Foto

Už jedno bodnutie osou, včelou či sršňom vám môže skrížiť plány

Alergia na jed blanokrídleho hmyzu predstavuje kvôli riziku vzniku závažných až život ohrozujúcich reakcií vážny medicínsky problém. Čo s tým?

V ohrození sa ropucha nafúkne a predstiera, že je ovela väčšia ako v skutočnosti. Až potom, keď jej táto obrana nepomôže, môže začat vylučovat jedovatý kožný sekrét, ktorý veľmi dráždi sliznicu. Kožný sekrét ropuchy obsahuje halucinogénne deriváty pyrokatechinu a indolalkylaminy. Pozor pri chytaní ropuchy vždy si poriadne opláchnite ruky a nepretierajte si ústa a oči, pretože by ste mohli dostať silný zápal.

Viete, že ropucha môže pre vášho psa predstavovať nebezpečenstvo?

Dôvodom je, že na jej tele, najmä v oblasti chrbta a hornej časti hlavy sa nachádzajú jedové žľazy, ktoré produkujú hlienovité sekréty. Jedovatosť týchto látok poskytuje žabám pasívnu ochranu pred predátormi. Ak sa skákajúca žaba stane terčom vášne vášho psa, určite ostaňte v strehu.

veterinár, zverolekár, ošetrenie psa

Čo viete o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat?

Identifikácia spoločenského zvieraťa (pes, mačka, fretka) znamená jeho označenie mikročipom (transpondérom).

Ilustračné foto
Ilustračné foto

fotopríbeh

Máte radi dobré jedlá? Prinášame vám zopár receptov, dnes v hlavnej úlohe ryby

Pečená, dusená, smažená, v polievke, alebo v pomazánke, ryba má naozaj mnoho využití. Tak vám niekoľko chutných receptov práve teraz prinášame.

Video