Na Slovensku šarapatia kormorány veľké na rybách najmä od jesene do jari, keď sa u nás zdržiavajú populácie zo severu Európy. Hlavne menšie vodné plochy a toky vraj vtedy dokážu doslova odrybniť. Zarybňovanie vôd zo strany rybárov niekedy potom pripomína skôr kŕmenie kormoránov, prípadne volaviek a vydier. Rybári ešte v roku 2019 žiadali znovu o výnimku na plašenie a lov chránených kormoránov, ale doteraz nepochodili. V literatúre sa uvádza, že dospelý kormorán denne spotrebuje okolo pol kilogramu rýb. Ale jeho príjem sa môže zvýšiť v období zvýšeného výdaja energie vraj až na niekoľko kilogramov denne.  O tom, že je kormorán je naozaj veľký a pažravý jedák svedčí aj toto video.

Hákovito zahnutý zobák kormorána prechádza do široko roztiahnuteľnej blany. To mu podľa rybárskeho odborníka Jaroslava Šubjaka umožňuje prehltnúť ryby až do dĺžky 55 cm, ale jeho najbežnou korisťou sú ryby vo veľkosti 10 až 35 cm.

Podľa tajomníka Slovenského rybárskeho zväzu, keď v roku 2019 výnimka na plašenie a lov kormoránov vypršala, žiadali o predĺženie. Ministerstvo to najprv zamietlo, následne podali rozklad, no aj toto komisia zamietla. O udelenie výnimky tak žiadali znova. A čakajú. Výnimku z ochrany kormorána udeľovalo ministerstvo pred tým od roku 2007. Platnosť poslednej päťročnej sa skončila vlani v posledný marcový deň. „V roku 2020 kormorán na území Slovenska nebol nielenže lovený, ale nemohol byť ani plašený,“ konštatoval Ján Kohút, tajomník Slovenského rybárskeho zväzu Žilina, nedávno v TV Joj s tým, že napríklad v susednej Českej republike vyplácajú ešte aj takzvané zástrelné 500 českých korún (takmer 20 eur, pozn. red.) za každého uloveného kormorána.

Kormorány
Kormorány
Zdroj: Jaroslav Šubiak

Envirorezort za minulý rok vyplatil podľa TV Joj na náhradách škôd približne štvrť milióna eur. Príčinu konfliktov vidia na ministerstve aj v zlom stave povodí. Podľa Juraja Smatanu, štátného tajomníka ministerstva životného prostredia, v zdravom ekosystéme, ako je napríklad Delta Dunaja, bez väčších ľudských zásahov spokojne vedľa seba žijú aj kormorány, aj ryby, ryby sa tam majú kde ukryť. No vody na Slovensku zďaleka nemajú len charakter obrovskej „divokej“ delty. A ak je aj množstvo kormoránov hrozivým javom skôr v čase pobytu populácií zo severu u nás, nevysvetľuje to celkom neudelenie výnimky aspoň na časť roka, keď sú naše ryby najviac ohrozené. Ministerstvo vraj čakalo na stanovisko Štátnej ochrany prírody SR. Tá podľa sme.sk už odporučila povoliť výnimku z rušenia a usmrcovania kormorána veľkého na vybraných lovných a chovných rybárskych revíroch, ktoré rybársky zväz užíva, za predpokladu dodržania stanovených podmienok. A ministerstvo životného prostredia by malo rozhodnúť do konca apríla...