Pred Úradom vlády SR sa včera stretli odporcovia aj podporovatelia reformy národných parkov. Poslanecká novela podporovaná envirorezortom má zabezpečiť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod správu ministerstva a následne na právne samostatné národné parky v jeho gescii. Problematika bola v pondelom zaradená na rokovanie hospodárskej a sociálne rady vlády. Svoj postoj prišli vyjadriť desiatky účastníkov. Podporovatelia aj kritici. Na poriadok a bezpečnosť počas oboch zhromaždení dohliadala polícia. "Jednotná správa pozemkov v národných parkoch je štandardom všade vo svete, aktuálna situácia na Slovensku, keď tieto pozemky spravujú podniky žijúce z ťažby lesov, je svetovou raritou," vyjadril sa koordinátor petície Osloboďme národné parky Marek Kuchta z iniciatívy My sme les. Žiadajú rozšíriť bezzásahovú zónu v národných parkoch na minimálne 75 percent ich územia, tak, ako je to štandardom v národných parkoch v zahraničí. M. Kuchta pripomenul, že v súčasnosti je v bezzásahovom režime priemerne 20 percent územia národných parkov a na zvyšku je prípustná ťažba, výstavba či poľovanie.

Predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan
Predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Naopak, zástupcovia Slovenskej lesnícke komory (SLsK) počas protestu žiadala stiahnutie inkriminovanej novely zákona. Požadujú, aby sa prevod pozemkov v národných parkoch riešil vládnou novelou, aby reforma prešla štandardným legislatívnym procesom vrátane pripomienkovania. "Musí to byť urobené cestou, na ktorej sa dohodnú všetci odborníci, nemôže to ísť takýmto rýchlym tempom a skráteným procesom," reagoval predseda SLsK Milan Dolňan na poslaneckú iniciatívu podporenú envirorezortom.

Alojz Kaššák, Slovenská poľovnícka komora
Alojz Kaššák, Slovenská poľovnícka komora
Zdroj: Vladimír Kampf

Riadne prerokovanie žiada aj Slovenská poľovnícka komora. "Novela sa navyše dotkne 900 užívateľov poľovných revírov, čo je polovica všetkých revírov na Slovensku. Ak by sa tu vytvoril 75-percentný bezzásah, tak sa na obrovskom území bude zver nekontrolovane množiť, spôsobovať škody na lesných porastoch, poľnohospodárskych kultúrach a spôsobovať ďalšie problémy vlastníkom, občanom tohto štátu," uviedol pre TASR Alojz Kaššák, hovorca komory. Poslanci parlamentu by mali o novele zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorej súčasťou je reforma národných parkov, hlasovať v septembri. O reforme viedol envirorezort sériu diskusií po celom Slovensku, odohrávali sa však v obmedzenom kruhu pozvaných účastníkov. Na začiatku augusta sa uskutočnilo posledné vo Svite. To sa asi najviac zviditeľnilo protestami nespokojných ľudí. Prítomní boli aj podporovatelia petície Osloboďme národné parky, o slovo sa však hlásili najmä tí, ktorí žijú v potenciálne bezzásahových oblastiach a obávajú sa budúcnosti, hoci envirotrezort im sľubuje prosperitu z mimohospodárskych aktivít a podporu z eurofondov.