Pred dvoma týždňami informoval minister Ján Mičovský spolu s prof. Jozefom Bírešom, ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) a Martinom Nevolným, generálnym riaditeľom Sekcie poľnohospodárstva MPRV SR o prasacej amnestii. Chovatelia ošípaných mali dva týždne na to, aby bezplatne zaregistrovali svoje domáce chovy ošípaných, uvádza sa na www.mpsr.sk

Do dnešného dňa eviduje ŠVPS za mesiac október 770 žiadostí o registráciu. Len v mesiaci september to bolo 201 a v auguste 192 žiadostí. Na základe požiadaviek ministra Jána Mičovského vláda dnes schválila vyčlenenie 2 veterinárnych lekárov, príslušníkov Policajného zboru a do 15 veterinárnych lekárov príslušníkov Ozbrojených síl SR na účel kontroly domácich chovov ošípaných na Slovensku. Tiež vláda uložila ministrovi obrany a vnútra úlohu spolupracovať pri zabránení šíreniu AMO.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba sviňovitých, ktorá je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných. Na území SR bolo k 26. októbru 2020 potvrdených 315 pozitívnych prípadov, z toho 32 v domácich chovoch. Pozitívne prípady evidujeme v okrese Trebišov, Michalovce, Košice – mesto, Košice – okolie, Rožňava, Rimavská Sobota a v okrese Vranov nad Topľou.

Zdroj: mpsr