Rezort financoval zabezpečenie kontajnerov vo Vysokých Tatrách miliónovými dotáciami a státisíce dal aj Úrad vlády. Ale zamedzeniu prístupu medveďov k odpadkom neprišlo. Inšpekcia situáciu zdokumentuje a bude vyvodzovať konzekvencie. Za tejto situácie nevyvolávajú problémy medvede, ale neporiadni ľudia, ktorí ich doslova lákajú na prah svojich domovov alebo reštaurácií, uvádza sa na Ministerstvo životného prostredia SR/Facebook.

Kontajnerové hody v plnom prúde
Kontajnerové hody v plnom prúde
Zdroj: Silvio DrumandBass Pašmik/Facebook

Nové vedenie ŠOP SR dokáže zvládnuť svoje úlohy - ale k úspechu je treba aj zodpovednú samosprávu a občanov. Spoločne vrátime medveďom ich divočinu a v tatranských osadách, ak sa tam už nebudú povaľovať odpadky, nebude domácich obťažovať žiaden synantropný medveď.

Chceme chrániť priestor divočiny a v nej aj naše veľké šelmy, ale svoj životný priestor musia mať aj ľudia. Medvede, ktoré stratili plachosť, bude náš zásahový tím najprv zaháňať. Ak sa potvrdí synantropnosť niektorého jedinca uprednostníme odchyt s následným chovom v ZOO pred odstrelom. Najmä sa ale usilujeme odstrániť príčinu, čiže zamedziť prístup medveďov k odpadkom, za ktorými chodia do blízkosti obcí.

Foto
Foto
Zdroj: Mestská polícia

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR/Facebook