Tento nález sa podaril počas intenzívneho pátracieho dňa minulú sobotu, ktorý zahŕňal najmenej 300 pomocníkov na zemi, na oblohe (s použitím 4 dronov, niektoré s termokamerami) a vo vode (pri rieke Odra, ktorá tvorí hranicu medzi týmito dvoma krajinami).

Mapa
Mapa
Zdroj: pigprogress.net

Nález infikovaných diviakov sa podaril pri štúdiu snímok zachytených dronom. Hovorca okresu Märkisch Oderland Thomas Behrendt pre verejnoprávnu televíziu RBB uviedol: „Polovica diviakov je už mŕtva a druhá polovica bola evidentne nakazená.“ Cieľom intenzívneho dohľadu bolo identifikovať a odstrániť čo najviac uhynutých tiel, aby neinfikovali ďalšie diviaky a prostredie. Vyzerá to však, že počty nájdených diviakov stále rastú. Pátranie v sobotu prinieslo aj ďalšie nájdené úhyny, ktoré sa v súčasnosti skúmajú.

Ilustračná foto
Ilustračná foto
Zdroj: Archív

Celkovo bolo v okolí mesta Bleyen preskúmaných zhruba 45 km2. Na vyhľadávaní sa zúčastnili hasiči, policajti, poľovníci, poľnohospodári a zamestnanci okresu. Oficiálny počet infikovaných diviakov v Nemecku bol začiatkom víkendu 55; 2 z nich sa našli v severnej infikovanej zóne v okrese Märkisch Oderland.  Južná infikovaná zóna, ktorá tiež hraničí s Poľskom, zahŕňa časti okresov Spree-Neisse a Oder-Spree. V tejto oblasti bolo do začiatku víkendu hlásených celkovo 53 diviakov..Poloha ostrova Küstrin-Kietz bola na mape dočasne zvýraznená červenou hviezdou. Takto to bude zobrazené, kým nebudú k dispozícii podrobnejšie informácie o číslach a umiestnení. Očakáva sa, že sa tak stane v priebehu týždňa. 

Video - zverejnené agentúrou RBB, zobrazuje zábery vrhu diviakov, z ktorých sú niektoré zvieratá mŕtve a niektoré sú na ceste k úmrtiu. Podľa záberov z dronu už bola diviačica uhynutá.

Nemecké úrady tiež rozšírili takzvanú vysokorizikovú zónu vo východnom Nemecku, čo je oblasť obklopujúca 2 infikované zóny. Táto oblasť teraz zahŕňa aj mesto Frankfurt an der Oder. Po vykonaní tejto úpravy budú okresy zodpovedajúcim spôsobom prispôsobovať svoje smernice o všeobecných chorobách zvierat, napísal nemecký poľnohospodársky titul Top Agrar. Celkov má riziková zóna zhruba 2 200 km2.

Zdroj:  M.Hustinová/SPK