Reklama

Od šteniatka po seniora: Ako sa mení osobnosť vášho psa v priebehu života?

Little brown dog meeting a very little white and brown puppy in a house for the first time

Zdroj: miguelcano

Reklama

Norbert Skoupa

Prispievateľ

Osobnosť psa sa v priebehu jeho života neustále vyvíja a mení. Pozrime sa na to, ako vyzerajú jednotlivé etapy od šteňacieho veku až po dôchodok štvornohého seniora.

Šteniatko a prvé mesiace života (0 – 6 mesiacov)

Obdobie šteňacieho veku predstavuje čas, keď je pes vnímavý a otvorený všetkému novému, čo okolo seba vidí a cíti. Typickým znakom tohto obdobia je zvedavosť, hravosť a nevyčerpateľná energia. Šteňa sa učí rozpoznávať hranice, ktoré mu nastaví prostredie či jeho majiteľ, no zároveň potrebuje dostatok priestoru na objavovanie a experimentovanie. 

V tejto fáze je kľúčová socializácia – kontakt so svetom, s inými psami, ľuďmi, zvieratami, či rôznymi zvukmi a situáciami. Šteňa, ktoré je primerane socializované, si vybuduje stabilné základy pre ďalšie obdobia dospievania. Okrem socializácie je dôležitý aj tréning základných povelov a budovanie dôvery medzi človekom a psom. Tým sa predchádza neskorším problémom so správaním.

Puberta – obdobie premeny a testovania pravidiel (približne 6 mesiacov – 2 roky)

Keď šteňa dospeje do obdobia puberty, začne sa meniť nielen jeho telo, ale aj jeho správanie. Hormóny sú v tejto fáze veľmi aktívne, čo môže priniesť zvýšenú tvrdohlavosť či dokonca neposlušnosť. U psa sa môže prejaviť snaha presadiť vlastnú vôľu, vyskúšať si, kam až môže zájsť. Táto „rebelská“ etapa môže byť pre majiteľov náročná, no je to prirodzená súčasť vývoja. 

Zmena osobnosti môže byť sprevádzaná výbuchmi energie, potrebu skúšať nové veci a nadviazať kontakt s inými psami. Správnym vedením, láskavou, no dôslednou výchovou a pokračujúcim tréningom je možné nasmerovať psa tak, aby sa naučil ovládať svoje impulzy. Dôležitý je najmä pravidelný kontakt s rovesníkmi, ktorého cieľom je zlepšiť sociálne zručnosti psa a naučiť ho rešpektovať nielen ľudí, ale aj psích kamarátov.

Dospelosť – stabilita a vyváženosť (približne 2 – 7 rokov)

Po turbulenciách spojených s pubertou prichádza pokojnejšie obdobie dospelosti. Pes sa v tejto fáze stáva emocionálne vyrovnanejším a správanie nadobúda stabilnejší ráz. Osobnosť sa väčšinou ustáli, čo znamená, že sa majiteľ môže spoľahnúť na určitú predvídateľnosť. Pes bude očakávať rutinu, ktorú dobre pozná, no zároveň ocení zmenu či nové dobrodružstvá – dlhšie prechádzky, psie športy alebo spoznávanie nových miest. 

Dospelý pes, ktorý bol v šteňacom období a v puberte dôkladne socializovaný, je väčšinou priateľský, prispôsobivý a dôveruje svojmu majiteľovi. Je tiež pripravený na náročnejšie výzvy, či už ide o náročnejší výcvik, alebo špeciálne aktivity ako canisterapia či rôzne psie športy.