Horúce a suché leto dáva paradoxne rybám väčšiu šancu na prežitie v prehriatych tokoch ako leto, keď intenzívne zaprší. V minulosti rybári často nedokázali vypátrať, prečo im po letnej búrke hynú ryby. Upodozrievali poľnohospodárov s ich postrekmi, ale potom sa zistilo, že príčinou sú odľahčovacie mestské kanály, ktoré intenzívny dážď zbavil mesiace či roky nahromadeného hnijúceho kalu.

SKÚSENOSTI NA VÝCHODE

Takýto scenár sa udial pred niekoľkými rokmi v Sabinove na Toryse, v Bardejove na Topli pod výpustmi z kanálov, ale aj pod mestom Spišská Nová Ves na Hornáde a pod ČOV Michalovce pri obci Lastomír na Laborci. Po zistení pôvodu hromadného úhynu rýb sa rybári dozvedeli, že proces „odľahčovania“ kanálov je vo väčšine prípadov legálny a  majitelia podobných zariadení môžu ďalej beztrestne „odľahčovať“, lebo majú výnimku od štátu. Škody na ichtyofaune spôsobené odľahčovaním usadených a vyhnívajúcich kalov za tie roky len v Prešovskom a Košickom kraji dosahujú státisíce eur. Ministerstvo životného prostredia v jednom prípade plošne pomohlo eliminovať následky hromadných úhynov rýb spôsobených podobnými udalosťami alebo nezistenými pôvodcami znečistenia.

Pstruh potočný z profilu Chrasť nad Hornádom
Pstruh potočný z profilu Chrasť nad Hornádom
Zdroj: Stanislav Géci

Predtým štát zase pomohol s riešením škôd na vyplavených a strhnutých rybách v pamätnom povodňovom roku 2010, ale to je už iná téma. Vráťme sa k „odľahčovákom“. Špeciálnu pozornosť si zaslúžia dva profily. Niekoľko hromadných úhynov rýb išlo na vrub legálnemu odľahčovaniu odpadových vôd z poddimenzovanej ČOV Michalovce pri obci Lastomír.

Autor: STANISLAV GÉCI

Viac sa dočítate v č. 9/2019 mesačníka POĽOVNÍCTVO A RYBÁRSTVO