Obdobie mimo sezóny si väčšinou krátim pozeraním rybárskych videí, vlogov, fotiek, rozhovorov či vyhľadávaním nových, zaujímavých jazier, kde som ešte nebola. Samozrejme, jazerá si vyberám nielen podľa lovného potenciálu, ale aby bolo aj pekné na pohľad. Veľa rybačiek, najmä tých viacdňových, trávim na súkromných rybníkoch a jazerách na Slovensku alebo v okolitom zahraničí. Ani v rybárstve nezapriem svoju ženskosť, takmer každú voľnú chvíľu trávim navštevovaním internetových obchodov a pátram, akú novú vychytávku ešte nemám vo svojej rybárskej výbave. Na mojej rybačke nemôže chýbať organizér do bivaku, magnetická lampa, uzatvárateľná panvica, bandaska na vodu či mnoho ďalšieho „inovatívneho“. Všetko si nájde pekne svoje miesto a využitie. Ešteže sa trh celkom rýchlo rozrastá a ja mám stále čo nakupovať.

Rybárska sezóna
Rybárska sezóna
Zdroj: Archív Nikoly Sisíkovej

Vo svete ženy, minimálne v tom mojom, musí mať všetko svoj systém a poriadok. Či ide o byt, kanceláriu, rybársku výbavu alebo samotný bivak. Ako sa blíži sezóna, treba urobiť jarné upratovanie a ani tento rok to nebolo inak. Umyla som podložku, vyprášila podberák, skontrolovala udice, previnula silóny, pretriedila nadväzce. Toto sú činnosti, bez ktorých sa na prvú rybačku určite nevyberiem. A musím skontrolovať, či mám všetky potrebné komponenty - PVA šnúrky, háčiky, vlasové rovnátka“... a či netreba niečo predsa len dokúpiť.

Foto
Foto
Zdroj: Archív Nikoly Sisíkovej

KONEČNE PRI VODE

Tento rok som začala sezónu už koncom marca. S priateľom sme sa vybrali na Dolnobarské rybníky. Prečo práve sem? Tento revír je vzdialený necelú hodinu cesty autom z Bratislavy, takže je relatívne blízko nášho bydliska. Dobre ho poznáme, vieme, čo tu funguje a väčšinou si super zachytáme. Hĺbka rybníka je v priemere 1,5 až 2 metre a dno má pomerne bahnité. Mám rada „romantiku“, preto si vyberám miesto, ktoré je mierne na samote, obkolesené zeleňou či aspoň trošku ďalej od ostatných rybárov. Predsa len, robím každý deň v kolektíve ľudí, na rybačke chcem vypnúť, venovať sa sama sebe a naplno zrelaxovať.

POTREBNÉ „ZBYTOČNOSTI“

Mnoho ľudí sa pýta, či si ženy na ryby berú to isté ako muži. A odpoveď znie: Určite áno, ale ešte omnoho viac „zbytočností“. Či idem na jednodňovú rybačku alebo na týždeň, musím mať dostatočný hygienický komfort. Takže namiesto sprchy potrebujem mokré vreckovky, namiesto šampónu suchý šampón, no a samozrejmosť je kefka a dezodorant. Ako hovorí moja mamina: čistota, pol života. A tiež sa riadim heslom, že nikdy neviete, čo budete potrebovať a auto predsa veľa odvezie. V našej výbave je doslovne takmer všetko, čo by sa nám potenciálne mohlo hodiť. A ideálne aj s rezervou. Teda málokedy vytrieďujeme nejaké pop-upky, dipy, bižutériu či čokoľvek iné. Keďže som veľký milovník jedla, práve to predstavuje veľkú časť batožiny. Teraz nehovorím o pochúťkach pre kapry, ktoré sa teda tiež nemajú na čo sťažovať.

Foto
Foto
Zdroj: Archív Nikoly Sisíkovej

KEĎ ŽENA EXPERIMENTUJE

Napriek skoršiemu mesiacu bola teplota vody už pomerne vysoká, preto som sa rozhodla chytať na halibutové pelety v kombinácii s pop-up guľôčkou. Pelety som pár dní vopred zaliala tuniakovým dipom a nechala odležať, aby poriadne nasiakli. Na montáž som zvolila jemnú 15-librovú šnúrku a háčiky veľkosti 10. Nástrahy som použila takisto menšie, 12- až 14-milimetrové, ktoré som väčšinou ešte mierne orezala. Síce menej selektívny prístup, ale po dlhej prestávke si túžim najmä poriadne zachytať...

Autorka: NIKOLA SISÍKOVÁ

Viac sa dočítate v mesačníku Poľovníctvo a rybárstvo č. 6/2019