"Ide o dvojročného samca odchyteného v Strážovských vrchoch, odkiaľ sa dostal do rehabilitačnej stanice  zoologickej záhrady Bojnice," opisuje vedúci zoologického odboru Bojnice Branislav Tám. Mladého samca nazvali Braňo.

Narodil sa samicu Branislave a od mláďaťa bol monitorovaný. "Jeho imobilizácia, zdravotná prehliadka, meranie a zaznamenanie základných fyziologických funkcií, transport do Nemecka a následné vypustenie do voľnej prírody prebehli bez komplikácií a na vysokej profesionálnej úrovni," dodal Tám.

Falcký les sa nachádza na nemecko-francúzskej hranici, s veľkosťou 179 000 ha je najväčším kompaktným zalesneným územím v Nemecku. Projekt LIFE luchs začal v roku 2015. V jeho priebehu bolo doteraz vypustených 17 rysov.

Koordinátorom je nadácia Stiftung Natur und Umwelt Rheinland-Pfalz, partnermi sú okrem ZOO Bojnice aj biosférické rezervácie z Francúzska a Švajčiarska, Ministerstvo životného prostredia SR, Štátnea ochrana prírody SR a občianske združenie DIANA pre výskum karpatskej fauny.

Zdroj: www.svetmyslivosti.sk