Veľké šelmy na území Európskej únie najčastejšie útočia na ovce. Vyplýva to zo štúdie, ktorú nechal vypracovať poľnohospodársky výbor európskeho parlamentu. Napríklad v Českej republike vlani padlo za obeť útokom vlkov celkom 222 hospodárskych zvierat. Podľa odborníkov môže pomôcť lepšie zabezpečenie pastvín a ich umiestnenie v blízkosti hospodárskych stavieb.

.
.
Zdroj: http://www.urbariathrabusice.sk/

V MENŠEJ MIERE AJ KOZY

Terčom útoku vlkov, medveďov, rysov či rosomákov na území EÚ sú okrem oviec v menšej miere aj kozy. Výnimočne dochádza i k napadnutiu koní, hovädzieho dobytka či včelích úľov. V blízkosti výskytu aspoň jedného druhu šeliem sa v súčasnosti nachádza zhruba polovica všetkých oviec chovaných v kontinentálnej Európe. Podľa štúdie zabijú veľké šelmy vo vybraných 19 krajinách EÚ priemerne 21-tisíc oviec ročne. Zhruba 19,5-tisíca z nich majú na svedomí vlky, ktoré sa v uplynulých rokoch znovu objavili aj v ČR.

.
.
Zdroj: Shutterstock

PRÍKLADOM ŠVÉDSKO A FÍNSKO

Monitoring českého Hnutia Duha preukázal, že viac než na počet vlkov závisí rozsah škôd od zabezpečenia stád hospodárskych zvierat. Na ochranu oviec, kôz či dobytka je pritom k dispozícii niekoľko osvedčených prístupov. „K dosiahnutiu dramatickej zmeny stačí odstrániť domáce zvieratá z prírodných stanovíšť a držať ich na poliach či iných oplotených pastvinách v blízkosti hospodárskych objektov. Ochranu možno posilniť elektrickými ohradníkmi či obstaraním pastierskych psov,“ uvádza hnutie v tlačovej správe. Príkladom môžu byť straty vykazované na území Švédska a Fínska, ktoré sú až tisíckrát nižšie, než v susednom Nórsku, kde sa ovce pasú voľne v lesoch a horských stanovištiach bez oplotenia či v prítomnosti pastierov a pastierskych psov. Zdroj: Denik.cz