Lov rýb v mrazivom počasí nie je špás. Nielen pre nevľúdne poveternostné podmienky, ktoré rybára nútia ustavične pamätať na svoje zdravie, ale aj preto, lebo väčšina cieľových rýb zimného lovu, ako sú plotice, červenice, karasy a iné kaprovité ryby, sa ukrýva v hlbokých jamách či za mostnými piliermi, a potravu prijíma iba sporadicky. Tým dôležitejšie je pri love správne vnadenie, bez ktorého budú úlovky zriedkavé alebo aj žiadne.

Chladná voda
Chladná voda
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Ideálne podmienky na zimný lov a tomu zodpovedajúce výsledky radšej nečakajte, ale keď má voda aspoň šesť stupňov a sú v nej ryby, môžete zažiť s ľahkým plavačkovým alebo feedrovým náčiním pekné chvíle. Hlavným cieľom vnadenia na zvolenom mieste je vytvoriť intenzívne voňajúci oblak krmiva, ktoré sa rozpúšťa a dráždi čuchové bunky rýb. Ako základ použite napríklad priemyselne vyrábané krmivo pre plotice. Aby sa na dne v ľadovej vode skutočne kompletne rozpustilo, treba venovať jeho príprave ešte viac starostlivosti ako inokedy. Ide o to, aby ste vnadiacu zmes navlhčili skutočne postupne a rovnomerne a veľmi dôkladne ju preosiali cez sito s malými okami. Hrudky nesmú dostať nijakú šancu.

Plotička
Plotička
Zdroj: JR

Tam, kde voda citeľne prúdi, treba do zmesi pridať trochu hliny alebo práškovitého bahna. Za chladného počasia môže byť menu pre ryby veľmi voňavé. Zopár kvapiek aromatizéra, ktorými pokropíte krmivo, roznesie správu o malom pohostení ešte rýchlejšie a zvolá k prestretému stolu aj väčšie ryby, ktoré inak míňajú energiu veľmi rozvážne. Mimochodom, prilákate ich iba vtedy, keď sa vonná látka dobre mieša so studenou vodou. Arómy na báze oleja teda nie sú vôbec vhodné, lebo kvapôčky oleja sa v ľadovom mokrom živle rozpúšťajú len veľmi ťažko. Pri skutočne kvalitnom zimnom vnadení nesmie chýbať v krmive živá zložka. Kostné červy, kukly a lebo kúsky hnojáčikov významne obohatia „práškové“ krmivo. Najmä veľké plotice a pleskáče sa idú v zime, takej chudobnej na živočíšne bielkoviny, zblázniť za kúskami za larvami a červmi.

Farebné kostné červy
Farebné kostné červy
Zdroj: PETER HRUBJAK

Profesionálni plavačkári zvyknú minúť väčšinu pripraveného krmiva ešte pred začiatkom lovu. A dobre vedia, prečo to robia. Práve v zime reagujú nedravé ryby veľmi vnímavo na akékoľvek vyrušenie, a tým je v čírej, ľadovej vode aj dopadnutie vnadiacej gule na hladinu. Počas lovu už potom dopravujte na navnadené miesto pomocou praku len čisté kostnáče alebo kukly. Pomerne bezpečné a nenápadné je aj priebežné prikrmovanie malými guľkami návnady, ktoré pod špičku prúta dopravíte kalíškom nasadeným na pomocný prút.

Dva tipy na zimné zmesi:

Rybie chute
Rybie chute
Zdroj: FaF

č.1

1 000 g TTX Collant PV1

1000 g tmavého medovníka

550 g drveného konopného semena

2 000 g krmiva Sensas Gardons noir

½ l červených kostnáčov

100 ml Sensas Aromix Gardons

Niekoľko strekov sprejového atraktora Sensas Bombix na hotové vnadiace gule.

č.2

1 000 g Sensas Gardons rouge
2 000 g Sensas Etange rouge

1 000 g medovníka

300 g Sensas Gardonix

½ l červených kostnáčov

Niekoľko strekov sprejového atraktora Sensas Bombix na hotové vnadiace gule.

Zdroj: ROMAN ZÁHORSKÝ