Žralok veľkoústy (Megachasma pelagios) síce patrí medzi najväčšie druhy žralokov na Zemi, no zrejme ste o ňom dosiaľ nepočuli. Niet divu, ide o extrémne ťažko pozorovateľného živočícha, ktorého sa podarilo objaviť až v roku 1976. Odvtedy ľudia pozorovali menej než 300 jedincov.

A predsa sa v septembri 2022 podarilo nakrútiť nie jedného, ale rovno dvoch žralokov veľkoústych, a to pri pobreží kalifornského San Diega.

Žralok veľkoústy žije zväčša v hĺbke 130 až 150 metrov a živí sa krilom, ktorý naberá do svojej obrovskej papule. Vzhľadom na tento habitat je pochopiteľné, že príliš neprichádza do styku s človekom. Drvivú väčšinu jedincov ľudia videli chytených v rybárskych sieťach, iba v piatich prípadoch sa podarilo vidieť tieto žraloky priamo v oceáne. Video zo septembra 2022 ale zachytáva hneď dva žraloky, ktoré spolu plávali pri hladine. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak dialo v rámci rituálov spojených s párením.

Vedci boli z videa, ktoré zhotovili rybári, nadšení. Koniec koncov, ide o zatiaľ jediný dôkaz toho, aké sociálne správanie sa vyvinulo u žralokov veľkoústych.

Žralok veľkoústy nepatrí medzi ohrozené druhy a žije najmä vo vodách tropického a subtropického pásma. Najviac pozorovaní sa udialo vo vodách východnej a juhovýchodnej Ázie, žije však vo všetkých oceánoch s výnimkou Severného ľadového oceánu.

Dorastá do dĺžky až 5,5 metra a môže vážiť vyše tony. Vedci o ňom ale vedia málo a o jeho správaní ešte menej. Väčšinu svojich poznatkov len odvodzujú od vedomostí o tom, ako sa správajú podobné druhy: žraloky obrovské a žraloky veľrybie.
Podobne ako u iných druhov žralokov, aj v prípade Megachasmy pelagios platí, že samica je väčšia než samec. Aj preto odborníci na základe záberov usúdili, že dvojica žralokov vykonávala rituál súvisiaci s párením. Išlo totiž o samca a samicu.

Zdroj: Magazín