Od prudkých nahodení a lovu prívlačou vypovedal nášmu dopisovateľovi Jozefovi Rozborovi službu lakeť pravej ruky. Ako sa nám zdôveril, bolel ho pri potrasení rukou, pri dvíhaní pohára, pri všetkom. Aj v noci pri každom otočení na posteli. Dlho vraj váhal, či navštíviť lekára, ale bolesť neutíchala. Vraj ani po použití mastí, ktoré mu ponúkali z televíznej obrazovky ako jediné účinné riešenie proti bolesti. Diagnóza znela: tenisový lakeť, čo údajne nie je zápal, len kŕč svalstva a šľachy, ktorá ťahá za nervy v lakti. Keď lekárovi oponoval, že tenis naposledy hral pred mnohými rokmi, chcel mu zmeniť diagnózu na oštepársky, prípadne golfový lakeť. Nakoniec mu zapísal novoobjavenú diagnózu – rybársky lakeť!

Tenisový alebo rybársky lakeť?
Tenisový alebo rybársky lakeť?
Zdroj: Shutterstock

K tomu pridal odporúčanie držať lakeť v pokoji, podľa možnosti zavesený na šnúrke. Cvičiť cviky obsiahnuté v brožúre Strečingové cvičenia, ktoré sa náramne podobali tým, aké robil pred každým nahodením v zime. No najmä sa mal vyvarovať toho, čo bolesť spôsobilo, teda nahadzovania udice. „Tak to teda nie,“ povedal si J. Rozbora a napokon sa vraj problému úspešne zbavil. Ako? To nám i čitateľom popísal v PaR: „Začal som chodiť k rybníku skoro ráno, aby ma nikto nevidel, a učil som sa nahadzovať ľavou rukou. Postupne, keď som dôkladne očesal listy zo stromov okolo celého rybníka a keď som obvešal konáre dvoma škatuľkami blyskáčov, rotačiek, háčikov a oloviek, bol zo mňa obstojný ľavák. Jedného skorého rána, hoci sa po nočnom daždi nad vodou prevaľovala hustá hmla, som nahodil dva prúty na kapry. Zo zvyku som poodišiel od udíc a nečujne sa prechádzal po mokrej tráve. Ticho rána zrazu prerušila rýchla morzeovka signalizátora.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Jozef Baran

Plavák odovzdane mení polohu a ponára sa. Prískokmi sa dostanem k udici a zasekávam. Nasledoval asi desaťminútový klasický boj. Boj ryby o holú existenciu a boj lovca o svoju rybársku česť. Zdravou ľavou rukou držím napnutú udicu a pravou načieram podberákom do vody po krásneho kapríka s dĺžkou od konca prstov až po chorý lakeť. Bolesť v lakti však počas boja s rybou odišla ako hmla, ktorú rozpustili slnečné lúče. Spomenul som si na lekára, ktorému poskytnem informáciu o novej špeciálnej liečbe. O medicíne starej ako ľudstvo samo. Lebo darmo, na rybačku niet iného lieku ako ďalšia rybačka.“

VIDEO Lekár radí!