Nórsko, rozprávkovo krásna krajina, chladná i vľúdna, poskytujúca pokoj i vzrušujúce zážitky a dobrodružstvá, je životným snom väčšiny našich rybárov. Nášho dopisovateľa Andreja Tichého v Nórsku chytil za srdce lov lososa, ryby, ktorá z našich vôd vymizla už veľmi, veľmi dávno. Za roky, ktoré prežil v Nórsku nadobudol pri love tejto krásnej a opatrnej kráľovnej severských riek skúsenosti, o ktoré sa s čitateľmi PaR podelil na prelome rokov 2012/2013:

V perejach rieky Bjerkreim
V perejach rieky Bjerkreim
Zdroj: Andrej Tichý

„Väčšina rybárov prichádzajúcich do Nórska za rybami dychtí po veľkom množstve kapitálnych rýb a úžasných zážitkoch. Áno, Nórsko je tým správnym miestom, no hoci tu žijú krásne ryby, nie vždy a nie každému sa podarí ich uloviť. Sám som na tom bol podobne. Veľmi som sa tešil na rekordné úlovky a silno motivovaný, navyše s celkom novou výbavou a – samozrejme – veľmi drahým rybárskym lístkom, som sa vybral v ústrety svojmu snu o kolosálnom lososovi.

Prvé sklamania

Prvú sezónu, ktorá trvá od júna do polovice septembra, som sa naozaj snažil, chodil som loviť a skúšal som všetko, čo mi poradili miestni rybári. Až na zopár menších rýb, maximálne do 1,5 kilogramu, však žiadny väčší úspech neprišiel. Bol som sklamaný a hľadal som informácie na internete, čítal som diskusie rybárov z celého sveta, ktorí prichádzajú do Nórska loviť lososy. Ako som rýchlo zistil, nebol som sám, kto si kládol podobné otázky. Našiel som tu nespočetne veľa ľudí, ktorí sa na rybolov v Nórsku roky tešili, no vyšli naprázdno. Boli to skúsení rybári, ktorí majú veľa skúseností a sami písali o svojom sklamaní z rybačky v Nórsku, keď ich nemalé úsilie – nehovoriac o peniazoch – vyšlo nazmar. Raz som sa porozprával s otcom svojho nórskeho kamaráta. Bol to pán, ktorý mal vyše 50 rokov a chytal ryby od detstva. Ten mi na moje veľké sklamanie prezradil, že si pred rokmi kúpil sezónny lístok na rieku za asi 3 000 eur, a chytil jediného, asi kilogramového lososa! Nechcem tým povedať, že Nórsko vás v každom prípade sklame. Iba platí staré dobré pravidlo, podľa ktorého šťastie praje pripraveným.

Ústie rieky Figgjo: Lov v morskom zálive plnom lososv je bezplatný.
Ústie rieky Figgjo: Lov v morskom zálive plnom lososv je bezplatný.
Zdroj: Andrej Tichý

Žijem v kraji Rogaland. Najväčším mestom tohto kraja je Stavanger, do ktorého sa pohodlne dostanete priamou leteckou linkou z poľského Krakova alebo Katovíc za dve hodiny. Rozhodol som sa napísať o konkrétnych miestach a riekach pre ľudí, ktorí o rybačke v Nórsku uvažujú, a priblížiť im reálne možnosti splnenia svojich túžob. Rieky, na ktorých som mal možnosť chytať, sú nížinné toky, ktoré pretekajú cez polia a pieskové duny. Rieky sú malé, väčšinou pomaly tečúce. Miestami prechádzajú do rýchlejších prúdov, kde sa kamenné dno strieda s pieskovým. Často býva zarastené, keďže na okolí je mnoho polí a pasienkov. Aj keď rieky vyzerajú podobne a nie sú od seba ani veľmi vzdialené, každá z nich má špecifiká, pravidlá a najmä je na nich rozdielna cena rybárskeho lístka. Bez neho riskujete mastnú pokutu (môže to byť aj 3 000 eur). Miestni rybári i porybní sú väčšinou príjemní ľudia, s ktorými sa dohovoríte po anglicky a ochotne vám poradia i pomôžu.

Rieka Figgjo

Je to krásny tok, má vlastnú internetovú stránku, môžete ju nájsť na internete pod názvom Figgjo Elva. O rieku sa rybári dobre starajú. Jej okolie je čisté, pokosené a rieka je rozdelená do viacerých zón. Rybársky lístok si možno zakúpiť priamo na mieste alebo aj prostredníctvom internetovej stránky. Počet rybárskych povolení je obmedzený. Súčasťou povolenia je parkovacie miesto, možnosť využiť aj altánok na grilovanie a v prípade dlhšieho pobytu si k povoleniu možno prenajať chatku. Cena rybárskeho lístka závisí od sezóny a zóny. Čím bližšie ku koncu sezóny a čím bližšie k moru, tým viac si priplatíte (cena od 30 do 100 eur za možnosť dvanásťhodinového lovu). Najbližšie od ústia rieky do mora je zóna číslo 1, krásne miesto vyhradené pre lov na muchu. V ostatných zónach je povolené loviť aj inými spôsobmi, ako sú červy, blyskáče, voblery. Zakazuje sa lov na slimáky a brodenie v rieke. Z mojich skúseností je lov na červy, ktoré sú v Nórsku dosť drahé (jedna škatuľka asi s 25 kusmi stojí v rybárskom obchode okolo 7 eur), asi najzábavnejší a často aj najefektívnejší.

Altánok: Pri rieke Figgjo si môžete ulovenú rybu ugrilovať priamo na brehu.
Altánok: Pri rieke Figgjo si môžete ulovenú rybu ugrilovať priamo na brehu.
Zdroj: Andrej Tichý