Hlavným iniciátorom a neskôr zásadným prínosom pre organizačný tím bol tajomník MO SRZ Spišská Stará Ves, riaditeľ súťaže Ing. Anton Kanda. Miestna organizácia ponúkla veľmi dobre zarybnené vody umožňujúce bezpečný priebeh rybolovných súťažných disciplín. Pstruhový revír Rieka pretekajúca prekrásnym prostredím Zamaguria bola ako stvorená pre detské rybárske preteky v disciplínach muška a prívlač. Pre plávanú a feeder bolo zasa výhodou, že v areáli rybníka sa nachádzala hospodárska budova s prístreškom, ktorý bez problémov zvládol takmer 120 účastníkov súťaže. Tento rok sa na Zlatom blyskáči v dňoch od 19. do 23. júna 2019 zúčastnilo 73 detí zo 16 organizácií spolu tvorili 20 súťažných družstiev. Ubytovacie kapacity Penziónu Nova bolo preto treba rozšíriť o blízke ubytovacie zariadenia. V areáli penziónu bol pre deti pripravený nafukovací hrad, ktorý spoločne s množstvom ďalšieho vybavenia súťaže zabezpečil hlavný hospodár miestnej organizácie, člen Rady pán Ján Kozub.

zlatý blyskáč
zlatý blyskáč
Zdroj: SRZ

Prvý súťažný deň začínal disciplínou muškárenie, na ktorú nastúpilo 32 detí do 15 rokov. Je to významný nárast oproti minulému roku. V mnohých prípadoch je príprava na Zlatý blyskáč dôvodom venovať sa v detskom rybárskom krúžku tejto rybolovnej disciplíne. Popoludňajšie preteky v prívlači prerušil dážď a s deťmi sme sa presunuli do spoločenskej sály v penzióne Nova kde bol pripravený Ing. Jaroslav Šubiak zo Spojenej školy v Ivanke pri Dunaji s besedou venovanou Lipňovi tymiánovému.

Nasledujúci deň boli na programe plávaná a feeder, na ktorých pretekali takmer všetky zúčastnené deti. Uprostred dňa po vynikajúcom jeleňom guláši, ktorý pripravil riaditeľ súťaže deti navštívili zamestnanci Pieninského národného parku. Priamo na mieste odchytili niekoľko druhov vtákov a množstvo vodných aj suchozemských živočíchov. Upriamili pozornosť detí na život okolo vody, ktorý často uniká pozornosti rybárov.