Veľká fantómova medúza je skutočne mýtickým tvorom. Hoci ho veda opísala už v roku 1910, odvtedy mali biológovia možnosť pozorovať ho len asi stokrát, väčšinou len málo detailne.
Tentoraz sa im to však podarilo a vďaka miniponorkám, ktoré sa ponorili do temných ľadových hlbín pri pobreží Antarktídy, získali exkluzívne zábery tvora, ktorý môže dorásť až do veľkosti desiatich metrov.
Výskum sa uskutočnil začiatkom minulého roka pod vedením odborníkov z Nórskeho polárneho inštitútu, ktorí výsledky opísali v odbornom časopise Polar Research, píše web ct24.ceskatelevize.cz
Do antarktických vôd sa ponorili v rámci expedičnej misie Viking Octantis a oceán skúmali z paluby miniponorky. Vďaka nim sa mohli dostať oveľa bližšie k živočíchom, ktoré sa k hladine ani nepribližujú. Predpokladá sa, že tieto obrovské medúzy sa dokážu ponoriť až do hĺbky 6 600 metrov.
V tomto prípade sa však bájne tanierovité medúzy našli oveľa vyššie, pričom ponorky na ne narazili v hĺbke len 80 až 200 metrov. Tam sa živia malými rybami aj planktónom. Najväčšiu časť ich tela tvoria štyri chápadlá, ale aj zvon je obrovský, meria až meter v priemere.
Podľa autorov výskumu ide o jedinečný zážitok, doteraz sa vody pri Antarktíde skúmali najmä v hĺbke do 50 metrov pod hladinou a miniponorky sa príliš nevyužívali. Táto expedícia podľa nich jasne ukázala, že je to možné a že používanie týchto strojov v náročných podmienkach funguje dobre a môže priniesť množstvo nových poznatkov o hĺbkach, ktoré sú ľudstvu menej známe ako povrch Mesiaca.