Máme, samozrejme, na mysli sliediče s ôsmimi nohami, čo je jeden z charakteristických znakov pavúkov. Behajú po zemi pri potokoch, močiaroch a rybníkoch, kde sliedia a zároveň lovia živočíšnu potravu.
Charakteristickým znakom všetkých sliedičov sú oči usporiadané do troch zreteľných radov. Na čele vidíme prvý rad zložený zo štyroch najmenších očí. Na rozhraní čela a temena sú dve najväčšie oči a tretí rad, ktorý tvoria dve oči, je dosť ďaleko od druhého, smerom k chrbtu. Sliediče majú silné nohy vybavené ostňami, ktoré slúžia na pevné uchopenie koristi. Tieto pavúky poznáme aj podľa toho, že samice nosia kokón, čo je šošovkovito sploštené vrecko na úschovu vajíčok. Kokón majú samice zapradený na spodnej časti bruška, a keď ho náhodou v nebezpečenstve stratia, stále ho hľadajú. Samica zacíti asi po troch týždňoch nosenia, že sa už vyliahli pavúčiky, uvoľní švík na obale a vypustí mláďatá prvého alebo až druhého vývojového štádia. Aj potom ich však ešte asi desať dní nosí na chrbte ako malý batôžtek. Hoci im nedáva žiadnu potravu, nezostávajú hladné, lebo sa stále živia zásobami z vajcového žĺtka.

Na suchu  aj na blate
Sliediče pokladáme za jedny z najbežnejšie sa vyskytujúcich pavúkov nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Na svete je ich známych asi 3 000 druhov.

Pri vodných plochách najskôr uvidíme zemného lovca sliediča močiarneho (Pardosa amentata). Pohybuje sa v mokrom prostredí a loví drobné vodné larvy hmyzu. Sliedič hájový (Pardosa lugubris) sa pohybuje skôr po suchých miestach, a tak sa so sliedičom močiarnym vôbec nestretáva. Sliediča močiarneho často vidíme na posledných zvyškoch snehu v skorej jari, ba pastvou sú preň aj často vodou polievané pozemky, záhrady a polia. Samec sliediča hájového je oveľa krajší ako jeho družka, ktorá je sivohnedá a úplne splýva s prostredím. Párenie prebieha v máji a sprevádzajú ho zložité obrady.
Sliedič pobrežný (Pirata knorri) je viazaný na vodu a môžeme ho hľadať na kamenistých brehoch horských potokov alebo horných tokov riek. Často pri love vybehne aj priamo na hladinu a beží ako korčuliarka. Život samcov sa končí zvyčajne po oplodnení samice. Oplodnené samice prezimujú.