Nevšedného hosťa, pelikána ružového (Pelecanus onocrotalus), zaznamenali na Senianskych rybníkoch na východe Slovenska. Je to jeden z najväčších lietajúcich vtákov na svete s rozpätím krídel viacko ako tri metre. Tieto vodné vtáky obývajú najmä oblasti Afriky a Ázie. V Európe sa vyskytujú v delte Dunaja a Volgy. Dôvod jeho návštevy na Slovensku si nevedia vysvetliť ani ornitológovia.
"Nevieme, čo u nás robí. Pravdepodobne sa počas jesennej migrácie zatúlal. Je to vodný vták, takže asi letel pozdĺž Dunaja, potom Tisy a nejako na Latoricu a potom sa cez Uh a Laborec dostal až na Senianske rybníky, kde práve teraz prebiehajú aj výlovy rýb, takže je tam veľká koncentrácia vodného vtáctva, čo ho tiež mohlo pritiahnuť'," povedal pre TASR Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko s tým, že k Slovensku najbližšie prirodzené hniezdiská pelikána ružového sú na pobreží Čierneho mora. Na Slovensku je jeho výskyt zaznamenaný raritne.
Ornitológovia predpokladajú, že vzhľadom na dostatok potravy a za predpokladu priaznivého počasia a dostatku pokoja sa pelikán na Senianskych rybníkoch zdrží aj niekoľko týždňov. "Ak bude zdravý a v poriadku, nakoniec sa poberie späť na juh," predpokladá M. Repel. Pelikány ružové sú impozantné vodné vtáky. Nápadná je spodná čelusť ich zobáka s roztiahnuteľným kožovitým vakom, ktorý pojme až 13 litrov vody a viac ako štyri kilogrami rýb. Pelikány sú prešibaní lovci. Plávajúce vo veľkých kŕdľoch dokážu silnými údermi krídiel nahnať ryby na plytčinu, kde ich ľahšie pochytajú. Na Slovensku ich možno vidieť v zoologických záhradách v Bratislave či Bojniciach. Výskyt vo voľnej prírode je u nás rarita. Senianske rybníky alebo Rybničná sústava Senné-Iňačovce sú národná prírodná rezervácia a Chránené vtáčie územie na východnom Slovensku, na rozhraní okresov Michalovce a Sobrance.