Na kaprových revíroch sa už od 1. júna smie loviť nonstop a zamerať sa takmer na všetky rybársky obľúbené druhy rýb vrátane dravej šťuky, akurát do 15. júna boli pod ochranou sumce a zubáče. Teraz sa vrátili do repertoára lovcov dravcov. Na kaprových vodách sa na dravce môžu používať ako nástrahy aj rybky, živé či mŕtve, dlhé najmenej 10 centimetrov, respektíve druhy s určenou lovnou mierou pri jej dodržaní, či už celé alebo ich časti. Na lipňových a pstruhových revíroch, kde sa smie loviť do 4. rána do 22. hodiny večer, je takýto lov podľa zákona o rybárstve z roku 2018 už zakázaný.

Tento obor sumec vážil 70 kíl.
Tento obor sumec vážil 70 kíl.
Zdroj: archív

Momentálne teda možno loviť ryby na všetkých typoch revírov a všetkými legislatívou definovanými regulárnymi spôsobmi Na brehoch kaprových vodných nádrží a riek si po oneskorenom nerese prichádzajú na svoje predovšetkým kaprári. V pomyselnej hitparáde najprivlastňovanejších rýb z vôd Slovenského rybárskeho zväzu vlani vyhral kapor (506 082 ks), pred pstruhom dúhovým (153 574 ks) a karasom striebristým (94 524 ks). V kategórii dravcov bol najprivlastňovanejší zubáč veľkoústy (22 950 ks), nasledovaný šťukou severnou (16 102 ks) a sumcom veľkým (5 692 ks).

Z rybársky atraktívnych druhov je naďalej pod ochranou hlavátka, prezývaná kráľovná slovenských vôd. Loviť sa smie posledné dva mesiace v roku, respektíve štyri na hraničných vodách, no jej privlastňovanie je značne regulované a loviaci musí mať špeciálne povolenie na hlavátky. Vlani si rybári na Slovensku privlastnili len 52 hlavátok. Množstvo privlastnených rýb s rastúcou obľubou prístupu chyť a pusť však čoraz menej korešponduje so skutočným množstvom úlovkov slovenských rybárov.