Dvojica napchala svoj úlovok z turnaja Lake Erie Walleye Trail olovenými závažiami a kúskami rybích filé, aby bol ťažší. Rybári sa teraz priznali k podvodu a hrozí im prísny trest.

Britský portál BBC informuje, že 43-ročnému Jacobovi Runyanovi a 36-ročnému Chaseovi Cominskému boli pozastavené rybárske licencie na tri roky a Cominskému prepadne v prospech štátu aj jeho loď v hodnote takmer 92-tisíc eur.

Ak by ich nechytili, dvojica by na rybárskej súťaži v Clevelande v septembri 2022 vyhrala ceny v hodnote 25-tisíc eur.

Na výhru museli súťažiaci rybári uloviť päť najťažších zubáčov v jazere Erie v Pensylvánii. Keď prišiel čas na váženie úlovku Runyanova a Cominksyho ryba mala hmotnosť 15,3 kg.

Na virálnom videu z podujatia bolo vidieť, ako šéf pretekov pri vážení rozrezáva ryby, vyťahuje olovené guľôčky a dokonca aj filety z iných rýb. Na záberoch plných vulgarizmov je počuť, ako dav kričí na Runyona, ktorý mlčí, keď sa odhalí táto finta.

Päť vážených rýb skonfiškovali úrady ako dôkazový materiál. Súťaž priťahuje množstvo divákov a podvádzanie sa berie veľmi vážne. Víťazi musia absolvovať testy na polygrafe - detektore lži - v snahe zabrániť podvodom, uvádza portál Cleveland.com.

Vynesenie rozsudku nad mužmi je naplánované na 11. mája. Očakáva sa, že prokurátori odporučia šesťmesačnú podmienku a súhlasili so stiahnutím ďalších obvinení vrátane pokusu o krádež.