Marec je pre prívlačiarov len polovičný mesiac, keďže vyhláška k zákonu o rybárstve dovoľuje loviť na prívlač iba do 15. marca. Do začiatku novej pstruhovej sezóny potom zostáva mesiac. Ak nám to však príroda dovolí, môžeme využiť tento čas ako príležitosť pripraviť sa na súkromných revíroch. Bývajú slušne zarybnené z jesene. Mnohé v ostatných zimách až tak poriadne nezamŕzajú, aby sa na nich dalo loviť cez dierky v lade. A pstruhy sú po zime pomerne vyhladované. Na súkromných rybníkoch je najčastejšie nasádzaný a lovený pstruh dúhový a sivoň. Nájdu sa však aj súkromáky so pstruhom potočným.

Zopár tipov

Lov týchto dúhakov nie je veľmi náročný. Vystačíme si s pár nástrahami. Najistejšie sú plandavky a rôzne gumené potvory. Čoraz populárnejšie sú rôzne nadipované gumové červy od výmyslu sveta. Postačí udička ultra light a tenký silon alebo šnúra. Ja preferujem priemer 0,14 milimetra, ale používajú sa aj tenšie, a to hlavne pri gumených nástrahách. Háčiky bez protihrotou sú už dnes samozrejmosť a podberák z dlhou rúčkou takmer nutnosť. Všetko však záleží na danom revíri a podmienkach, za akých sa na ňom môže loviť.

Konečne pri vode

Súkromné rybníky nemusia voňať každému, no každopádne ponúkajú spestrenie pred začiatkom sezóny a takisto príležitosť stretnúť sa s priateľmi pri vode po zimných mesiacoch. A kto má chuť na rybacinu, tiež nepríde skrátka.

Miroslav "Murphy" Mikáč