Pstruhy v chladnej vode aktivitou veľmi nehýria. Práve naopak. Pokojne sa zdržiavajú na svojom stanovišti a číhajú na korisť, ktorá prepláva okolo alebo ju prinesie voda.

Veľmi často majú tieto „nehybné” ryby na tele prisaté pijavice. Otravovali im život celú zimu. Z dôvodu agresivity rýb na tieto parazity žnú ich imitácie začiatkom sezóny veľký úspech. Výborné na lov pstruhov v potoku či rieke sú pokojné partie, napríklad za trčiacimi veľkými kameňmi či hlbšie jamy, ktoré objavíme pomerne ľahko, pretože sa tu tvoria vodné víry a prúd je pomalší. Ďalej sú to rozhrania prúdu a tíšiny, prítoky, rôzne prekážky prírodného alebo umelého charakteru alebo splavy a kaskády.

Pri presunoch, ale aj samotnom love sa snažte správať maximálne nenápadne, a ak to nie je nevyhnutné radšej ani nebroďte. Ak by vás pstruh zaregistroval, vytúženého záberu sa už nedočáte. V čistej vode sú dobrým pomocníkom polarizačné okuliare. Odhalia nám čo sa skrýva pod vodou, napríklad prekážky a samotné ryby číhajúce na korisť. Inak na brodenie v ľadovej vode odporúčame neoprénové prsačky alebo broďáky s hrúbkou neoprénu aspoň štyri milimetre.

Pokračovanie na nasledujúcej strane