V lete sa vyberám na ryby najradšej na stredné Slovensko. Okolie Vysokých a Nízkych Tatier aj v tomto čase disponuje dostatkom chladnej a okysličenej vody, vhodnej na lov pstruhov potočných. Podobne uvažujú mnohí, revíry ako Revúca či Váh pod Bešeňovou bývajú plné rybárov. Pre rybársky tlak je skutočne problematické byť vždy úspešný. Pstruhy či lipne sa mi podarí uloviť takmer vždy, ale väčšia ryba je už v tomto čase veľmi opatrná.

Biely červ v zakalenej vode spoľahlivo zafungoval.
Biely červ v zakalenej vode spoľahlivo zafungoval.
Zdroj: archív Lukáša Svetlíka

Najpravdepodobnejšie zaberie skoro ráno a podvečer. Počas dňa sa dajú chytať pstruhy priemernej veľkosti, respektíve zvyknú zbierať z hladiny aj lipne.
Úplne iná situácia nastáva po daždi či rýchlej búrke. Vzduch sa ochladí a pstruhy sa aktivizujú. Neraz jemné prikalenie vody po búrke rozbehlo kŕmenie pstruhov aj počas dňa a podarilo sa mi nachytať krásne jedince. Príliš silný dážď, prirýchle dvihnutie hladiny a voda úplne ako "káva" tiež nie je to pravé. Výhodou podhorských tokov je, že sa rýchlo čistia a z kávy sa stáva za okamih chytateľná, prikalená voda. Keď sa do toho oprie letné slniečko a všetko okolo začne voňať, niet krajšieho pocitu pre rybára. Azda ešte, aby zabral pstruh.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.