Ostré, špicaté zuby sú doménou dravcov aj medzi rybami. Z našich má už podľa mena asi najhrozivejšie zubáč veľkoústy, ktorého špičiaky označujeme ako psie zuby. Chýbajú však napríklad jeho menšiemu príbuznému, zubáčovi volžskému. Ako upozornil zoológ Jozef Májsky. Svojím chrupom podľa neho za zubáčom nezaostáva šťuka, ktorá má okrem toho v tlame desiatky drobnejších zúbkov, koncentrovaných hlavne do dvoch pásov na podnebí.

"Na rozdiel od nich má náš najväčší rybí predátor, sumec veľký, paradoxne, len drobné kefovité zúbky. Aj to len na spodnej čeľusti. Stisk čeľustí veľkého exemplára nám napriek tomu môže poriadne oškrieť prsty," varuje Jozef Májsky.

Pozrite sa našim dravcom na zúbky vo fotogalérii

Naše ďalšie dravé ryby – ostriež, hrebenačka či slnečnica – majú na čeľustiach len drobné zúbky. Podobne sú na tom podľa zoológa salmonidy – pstruh potočný i dúhový a sivoň.

"Len pri veľkých jedincoch hlavátky pôsobia zuby usporiadané v dvoch radoch hrozivejšie. Ulovenú korisť týmto rybám pomáhajú pridržiavať aj dozadu zahnuté zuby na podnebí."