Nedávna štúdia poukázala na rastúcu populáciu vráskavcov obrovských vo vodách okolo subantarktického ostrova Južná Georgia. Podobné známky zotavenia nedávno zdokumentovali vedci aj na západe Antarktického polostrova pri vráskavcoch dlhoplutvých. Na severe sa zasa rozrastá populácia veľryby grónske. Téme venovali pozornosť aj v rannej relácii Česká televízie Studio 6.

vráskavce
vráskavce
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Pripomenuli, že za osemdesiat rokov dvadsiateho storočia ulovili rybári vo svete viac ako dva milióny veľrýb a dostali tak veľa druhov veľrýb na pokraj vyhynutia. Dokonca aj vo vzdialených vodách okolo severného a južného pólu. „Takmer štyridsať rokov potom, čo Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) prijala moratórium na komerčný lov veľrýb, sa však niektoré druhy týchto morských cicavcov začali opäť zotavovať.

Podľa nedávnej štúdie sa spamätáva napríklad populácia vráskavcov obrovských (modrých veľrýb) v oblasti okolo Južnej Georgie. Za ostatných deväť rokov tam vedci objavili 41 nových jedincov. Vody, ktoré ostrov omývajú, sú bohaté na krill, ktorý veľryby jedia. Vedci preto veria, že ich návrat ohlasuje znovuobjavenia tejto oceánskej oblasti novými generáciami veľrýb,“ odznelo v relácii.

Japonsko už nesmie loviť veľryby v Južnom ľadovom oceáne.
Japonsko už nesmie loviť veľryby v Južnom ľadovom oceáne.
Zdroj: ilustračné, SITA

Podľa odborníkov však budú v nasledujúcich desaťročiach veľryby okolo oboch pólov čeliť novým hrozbám, a to otepľovaniu vôd či znečisteniu.