Kamarát Rosťa z Česka monitoroval malý úsek nemenovanej riečky, kde sa objavovali záhadné tvory, ktoré priťahovali moju pozornosť. Vystriehnuť ich počas trenia je majstrovský kúsok hodný Davida Coperfielda. Dámy a páni, hlavnou hrdinkou dnešného prestavenia bude mihuľa potočná (Lampetra planeri). Žije v sladkej vode a je citlivá na znečistenie. Obvykle sa vyskytuje v podobných vodách ako mihuľa riečna, ale ďalej od ústia do mora. Na Slovensku ju s trochou šťastia možno objaviť v menších prítokoch rieky Poprad - vo Velickom, Slavkovskom, Stránskom či Belianskom potoku. Mihule patria medzi starobylé živočíchy, známe už z prvohôr. Evolučne sú teda úspešné a je zaujímavé, že sa za tu dobu ani veľmi nezmenili. Ich životné prejavy halí rúško tajomstva, pretože bývajú ukryté pred našimi očami.

Tento záhadný tvor má dve vývojové štádia, larválne (do 20 cm) a dospelé (do 19 cm). Larvy mihule sa nazývajú minohy. K životu potrebujú jemný naplavený sediment v koryte pomaly prúdiaceho toku. Larvy ešte nemajú kruhovité ústa so zubami, ale disponujú filtračným orgánom, oči majú prekryté kožou a otvory na žiabre pospájané v ryhe. Slepé larvy sa živia riasami a rozpadajúcim sa organickým materiálom, ktorý dokážu filtrovať zo substrátu, takže pôsobia podobne ako dážďovky v pôde. Sú zavŕtané v sedimente dna a je otázne, či ho vobec počas larválneho štádia opúšťajú. Vytvárajú si postupne malú noru v tvare písmena U. Predpokladá sa, že si ju spevňuje hlienovitým sekrétom ústnych a kožných žliaz. Larválne štádium mihúľ v našich podmienkach trvá odhadom 4 - 5 rokov. Bolo dokázané, že minohy vedia prežiť aj znečistenie vodného toku, pri ktorom uhynie celá ichtyofauna.

FOTOGRAFIE nájdete v našej GALÉRII


Po larválnom štádiu sa im ústa zmenia na kruhovú prísavku so zubami, koža z očí zmizne, ochabne tráviaci trakt a rozvíjajú sa pohlavné žľazy (gonády). Dospelé mihule už neprijímajú potravu, črevo im zakrnie a telo sa oproti larválnemu štádiu postupne zmenšuje. Nie sú parazitické. Neresia sa na jar. Obe pohlavia vytvoria hniezdo, kde sa vyvíja do dvetisíc oplodnených ikier. Po vytrení generácia rodičov uhynie. Takto sa mi ich podarilo nafotiť.

Pokračovanie na nasledujúcej strane