Pri vypúšťaní nádrží ryby unikajú zväčša po prúde. Tieto situácie často pozoruje Richard Štencl, ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu pri výlovoch vodných nádrží, ktoré slúžia na chov rýb a ryby sa spravidla zlovujú pod telesom hrádze. Ak sa hladina spúšťa podľa manipulačného poriadku a nie nárazovo, podľa neho sa v lovisku pod hrádzou ako prvé nachádzajú zubáče spoločne s menšími druhmi rýb, ktoré, ak sa dostanú do odtoku, nedokážu prekonať silu prúdu a udržať sa v nádrži.
Ak je však do nádrže výdatný prítok (napríklad VN Kráľová), väčšina rybej obsádky reaguje na zníženie vodnej hladiny protiprúdovou migráciou. To sa podľa R. Štencla týka aj nížinných druhov. Pri výlovoch potom treba často prehradiť stoku prehradzovacím plotom a zabrániť rybám v úniku do prítoku.
„Hoci sa to nezdá, všetky naše druhy rýb sú adaptované na prúdivé prostredie. Niektoré však len na mierne a niektoré na silnejšie prúdenie,“ konštatuje ichtyológ. Ešte do 50. rokov minulého storočia bolo totiž na Slovensku minimum vodných nádrží a rybníkov. Jedinými „jazerami“ boli tatranské plesá.