Hron postihla koncom júla ekologická katastrofa po tom, čo sa do rieky dostal digestát z bioplynovej stanice v Budči. Následkom toho došlo k hromadnému úhynu rýb. Miestnym rybárom sa následne počas troch dní s pomocou dobrovoľníkov podarilo z vody vytiahnuť viac ako päť ton uhynutých rýb, množstvo ďalších však zostalo vo vode alebo sa splavilo po toku rieky. Medzi obäťami boli identifikovaní zástupcovia 27 druhov rýb. Od miniatúrneho plôdika, cez lipne, kapry, pleskáče, až po metrové hlavátky, či generačné mreny a podustvy, ktoré podľa odborníkov plávali v Hrone aj viac ako 15 rokov. Informoval o tom Mário Bóna z Miestne organizácie Slovenského rybáskeho zväzu. Aká je tam situácia teraz?

Smutné úlovky
Smutné úlovky
Zdroj: Archív MO SRZ Žiar nad Hronom

Pred víkendom sa na úseku Hrona v ich obhospodarovaní uskutočnil rozsiahli ichtyologický prieskum. Realizovali ho pracovníci SRZ Rada Žilina s pomocou dobrovoľníkov, ktorých povolali aj prostredníctvom sociálnych sietí a webstránky MO SRZ Žiar nad Hronom. Naplánovali si zraz vo štvrtok o 8:00 v rybárskom dome v Žiari nad Hronom, odkiaľ sa jednotlivé tímy vydali do terénu.

„Do včera som bol celkom optimista. Už nie som…“, takto zhodnotil výsledok štvrtkového prieskumu ichtyológ SRZ a hlavný hospodár miestnej organizácie Richard Štencl.

Čo ukázal prieskum? Čítajte na ďalšej strane.