Sú to prvé údaje o zahniezdení druhu v okrese Dolný Kubín, pre oblasť Malej Fatry ide prakticky o nový hniezdiaci druh vtáka. Na oficiálnej webovej stránke o tom vo štvrtok informovala Správa Národného parku (NP) Malá Fatra.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Martina Janková

„Prvý pár pri Kraľovanoch toľko šťastia pri hniezdení nemal, povodne pár dní dozadu zničili a odniesli hniezdo. Druhý pár na jazierku neďaleko rieky Orava úspešne odoláva. Keďže je jazierko mimo hlavného toku, labute sú mimo najväčšej záplavovej vlny,“ uviedol zoológ zo Správy NP Malá Fatra Tomáš Flajs.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Martina Janková

Labute si stavajú hniezdo, ktoré na hladine sčasti pláva, veľkému prúdu vody však nedokáže odolávať. Obdobne na hladine hniezdia aj viaceré ďalšie druhy, napríklad lysky čierne, sliepočky vodné, potápky a podobne. Samec labute je ochranca samice na hniezde, neskôr aj mladých. Podľa T. Flajsa sa často dokáže postaviť aj človeku či väčšiemu psovi.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Martina Janková

„Veríme, že počasie sa čoskoro zlepší a hniezdna sezóna bude prebiehať v náhradných znáškach za bezpečnejších podmienok. Povodne treba brať aj troška pozitívne z pohľadu odnosu horniny a tvorby strmých brehov riek či potokov,“ priblížil zoológ. Ako dodal, práve strmé brehy využívajú na hniezdenie napríklad brehule hnedé či rybáriky riečne.