Od pondelka 15. marca je síce kapor rybničný chránený, ale nevzťahuje sa to na lovné kaprové revíry označené ako ostatná vodná plocha. Iná vec je, dokázať kapra uloviť ešte v pomerne chladnej vode. Ak na sklonku jesene či začiatkom zimy sú kapry neraz veľmi aktívne pri teplote vody okolo 7 stupňov Celzia, pred príchodom jari ešte veľmi nie. Hoci voda sa už začína zohrievať na podobné hodnoty,  na skutočné zobudenie potrebujú ešte pár týždňov a viac slnečného svitu. Napriek tomu môžete tieto ryby loviť aj v marci celkom úspešne. V PaR o tom pred pár rokmi písal skúsený rybár pod pseudonymom Juraj Roman. Odporučil dve tieto taktiky:

Nahodené
Nahodené
Zdroj: Juraj Roman

NIEČO PESTRÉ: Spôsob lovu nazvaný "single hookbait fishing" je zjednodušene povedané lov na jedinú nástrahu bez prikrmovania! Práve v marci môže byť táto metóda veľmi účinná. Na háčik pri tom nastražujem pop-upovú boilie farby "fluo", najlepšie žltú alebo oranžovú. V tomto ročnom období je väčšina vôd ešte mimoriadne číra a nápadne farebné sústa rýchlo upútajú pozornosť. Kapry sú tvory zvedavé - krikľavo farebná guľka, z ktorej sa navyše šíri lákavá vôňa i chuť, sa priam pýta vyhladnutému šupináčovi do úst.

:
:
Zdroj: R&R

Najviac sa mi v takýchto podmienkach osvedčili príchute, ako je scopex od Roda Hutchinsona s jeho vôňou prezretého ovocia (niektoré podobné výrobky obsahujú aj prímes perníka), a tiež ananás, ktorý v rybárskych predajniach často nájdete pod anglickým názvom "pineapple". Oba produkty obsahujú kyselinu maslovú (správne butánovú), ktorá sa vyznačuje veľmi silnou pachovou stopou a ktorú zďaleka zacítia nielen cicavce s vynikajúcim čuchom, ale napríklad aj kapry. Pop-upovú nástrahu ponúkam výlučne na montáži typu chod-rig.

:
:
Zdroj: R&R

Na tejto vrtuľníkovej montáži rotuje veľmi krátky a tuhý nadväzec okolo hlavného vlasca alebo leadcoru, nadväzca s ťažkým oloveným jadrom. Olovenú záťaž si zvolíme podľa možností ľahšiu - od 30 do 60 gramov. Naviazaná je na konci hlavného vlasca, respektíve leadcoru, vždy preto dopadá na dno ako prvá. Ak nenecháme chod-rig klesnúť na dno na priveľmi napnutej šnúre, môžeme nástrahu zreteľne prezentovať na akomkoľvek dne, dokonca aj zarastenom. Okrem toho - tento typ montáže sa vám nikdy nezamotá, a to je ďalšia nezanedbateľná výhoda.

Vrtuľníková montáž: Chod-rig sa nikdy nezamotá.
Vrtuľníková montáž: Chod-rig sa nikdy nezamotá.
Zdroj: R&R

SIEŤKA S PELETAMI: Montáž chod-rig s nastraženou krikľavou pop-upovou nástrahou bez dodatočného vnadenie nahadzujem na oboch prútoch. Na súkromných vodách, na ktorých je to povolené, dokonca aj na všetkých troch, tak pevne som presvedčený o úspešnosti tejto taktiky. Pri troch prútoch však často púšťam do hry aj ďalší tromf - malé pelety v sieťke z vodorozpustného materiálu PVA. Takéto balíčky s návnadou si nachystám už doma pred lovom, pri vode ich jednoducho iba vešiam na háčik. Na vlasový príves nastražujem buď malú boilie, alebo tigrí orech. V záujme toho, aby aj v tomto prípade hrali v môj prospech intenzívne farby a vône, natriem sieťku tesne pred nahodením tekutým posilňovačom, resp. dipom GOO Kiana Carp z Južnej Afriky, ktorý v Európe distribuuje firma Korda (k dispozícii sú rozličné ovocné príchute, ale aj halibut, klamar, karamel, cesnak, korenie...). Posilňovač za pár sekúnd vyprodukuje v okolí návnady aromatický oblak, ktorý prebúdza žravosť kaprov.

:
:
Zdroj: R&R

LEN ĽAHKÉ VODY: V záujme toho, aby neľahká rybačka na sklonku zimy nebola ešte zložitejšia, uprednostňujem v marci nekomplikované vody s rovnomerným profilom dna a hĺbkou od dvoch do šiestich metrov. Tu sa nemusím rozhodovať, či budem loviť v plytkej alebo hlbokej vode. Namiesto toho radšej nahadzuje moje montáže počas jednej vychádzky na rozličné miesta, aby som zistil, kde sa ryby zdržiavajú. Najvhodnejšie sú na takýto lov menšie jazerá alebo nádrže s dobrou obsádkou kaprov.“