Používame prúty, s ktorými bez ťažkostí nahodíme na sto metrov a návnady i nástrahy vyvážame na neskutočné vzdialenosti. No pri naháňaní diaľok si akosi zabúdame všímať, čo sa deje vo vode „pod našimi nohami“. Uvedomil si to aj kaprár Miroslav Lukáč,  keď jedného dňa sedel bez záberu pri rybníku, ktorý bol neustále pod rybárskym tlakom. Rybári tu zväčša lovili klasicky na položenú, pričom nahadzovali do stredu vodnej plochy. No v ten deň sa nikto z nich záberu od kapra nedočkal. Miro si spomenul na knihu, kde čítal o vplyve rybárskeho tlaku na správanie kapra a v hlave sa mu zrodila teória. Keďže je rybník pod neustálym rybárskym tlakom a na kŕmiace sa kapry striehne nebezpečenstvo ulovenia vo vzdialenosti, kam všetci rybári nahadzujú svoje prúty, kapry si môžu začať spájať kŕmenie v týchto miestach s nebezpečenstvom. Potom sa budú týmto miestam vyhýbať. Preto sa rozhodol vyskúšať chytať kapry v príbrežných partiách rybníka. S výsledkami lovu kaprov "na krátko" sa podelil s čitateľmi PaR:

"Vytipoval som si tri miesta, kde konáre, kríky a rôzne prekážky siahali z brehu do vody. Tieto miesta som zmapoval plavákom a väčším olovkom, aby som zistil hĺbku vody a povahu dna. Prvé lovné miesto sa nachádzalo pri kríku siahajúcom do vody, asi sedem metrov od brehu. Hĺbka vody tu bola niečo cez jeden meter, dno tvrdé a ako som neskôr zistil s hojným výskytom škľabiek. Na nich mi kapry pri zdolávaní prerezali pár náväzcov a ich výskyt sa mi potvrdil pri zníženej hladine vody. Druhé a tretie miesto malo podobnú hĺbku, pričom druhé bolo vedľa spadnutého stromu a tretie vedľa rákosia s jemným nánosom bahna. Nachádzali sa približne päť metrov od brehu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Po zmapovaní lovných miest som na každé vhodil dve hrste návnady, ktorá pozostávala z upraveného vtáčieho zobu, konope, kukurice, pšenice a zopár rozkrojených guľôčok boilies. Na zvýšenie atraktivity som tieto partikly zalial obľúbeným domácim dipom. Vnadiacu zmes som úplne vylúčil, aby som nepritiahol na kŕmne miesta množstvo malých pleskáčov a karasov. Na oba prúty som naviazal štíhle priebežné plaváky, ktoré som upevnil na vlasec dvoma bročkami. Medzi plavák a obratlík som umiestnil ešte priebežné olovko na dováženie plaváka, pričom ponor som nastavil tak, aby bolo priebežné olovko na dne. Keďže som chytal pri rôznych prekážkach, používal som vlasec s priemerom 0,28 milimetra a náväzec zakončený kaprovým háčikom Owner č. 2 dlhý asi 15 centimetrov. Pri tomto love odporúčam vyberať si čo najpevnejšie plaváky, pretože ak si to kapor na háčiku namieri do kríkov, tak plavák zažije poriadnu záťažovú skúšku medzi konármi. Na mojom plaváku si to odniesla farba.

Použitá montáž
Použitá montáž
Zdroj: Miroslav Lukáč
Nákres montáže vo vode
Nákres montáže vo vode
Zdroj: Miroslav Lukáč

Ráno som sa vybral na trojhodinovú rybačku. Na prvom mieste som nastražil na háčik jedného prúta kukuricu a na háčik druhého pšenicu, pričom som ku každému plaváku hodil po jednej hrsti návnady, s ktorou som kŕmil. Záber na seba nenechal dlho čakať a v podberáku sa ocitol trojkilový kaprík. Potom prišlo zopár menších lieňov a keďže ryby boli na danom mieste pri chuti, zostal som tu. Vyplatilo sa, ulovil som ešte ďalšie dva kapríky. Na konci rybačky som prihodil na kŕmne miesto zopár návnad. Ďalší í deň sa situácia opakovala, ale tentokrát to bol jeden vytiahnutý a jeden vypnutý kapor. Na tretí deň som sa k vode dostal až na obed a na úspešnom mieste som v podvečer chytil pekného, takmer päťkilového kapra. Zvyšným dvom miestam som sa už ani v priebehu sezóny, keď som si chcel zachytať na plavák, nevenoval. To prvé miesto mi prinieslo ešte zopár adrenalínových zážitkov s peknými rybami.

Použité návnady a nástrahy
Použité návnady a nástrahy
Zdroj: Miroslav Lukáč

Takisto som patril k rybárom, ktorí nedôverovali takémuto lovu a až táto skúsenosť zmenila moje zmýšľanie. Overil som si, že kapry, a nielen tie menšie, plávajú aj pár metrov od brehu. Je to paráda. Keď sa plavák pohne a zmizne vo vode, s citom priseknete a bojujete s kaprom o centimetre vlasca, pričom vidíte ako sa vám plavák prediera cez potopené kríky. A vy sa ho snažíte odtiaľ dostať, až kým sa ryba neocitne vo vašom podberáku," uzavrel Miroslav Lukáč s výzvom: "A nezabúdajte aspoň tých väčších bojovníkov po odfotografovaní pustiť späť do vody."