V inundačných územiach riek však zahniezdi aj na orezávaných vŕbach. No tých ubudlo a podobne aj padnutých či zlomených kmeňov. Ja som zaznamenal kačacie hniezdo na naplavených konároch po povodni vo výške asi 1,7 metra nad zemou. Pri náhlom stretnutí sme boli prekvapení ja i kačica. Pohľad z očí do očí samička nevydržala a kvákajúc odletela. Či sa jej podarilo úspešne vyviesť mladé, som už nezistil. Podľa literatúry niektoré kačice kaskadérky dokonca zahniezdili v opustených hniezdach dravcov alebo po vzore niektorých svojich príbuzných v dutinách stromov. Lothar Ritter našiel kačicou obsadenú dutinu s otvorom širokým len 13 centimetrov.

Foto
Foto
Zdroj: Jozef Májsky

Kačacia matka má hniezdo takmer vždy starostlivo ukryté, maskované okolitou vegetáciou. Vystieľa ho páperím a ním pozakrýva i násadu pred opustením hniezda, aby vajíčka nestrácali teplo. Keď ľudia náhle vyplašia kačicu na hniezde, znáška zostáva odokrytá. V literatúre sa píše, že kačica divá vystieľa svoje hniezdo rôznymi rastlinami – na súši trávami, ostricami či lístím a v porastoch tŕstia aj vodnou vegetáciou. Závisí to zrejme od rôznych okolností, prípadne aj od usilovnosti konkrétneho jedinca. Opakovane som sa stretol so vzorovými hniezdami, ale aj s menej upravenými. Na zaujímavé hniezdo kačice divej som narazil v posledný májový deň roku 2011 pri jednom malom štrkovisku. Hniezdnu jamku si samička urobila na štrkovom podloží, a keďže z nej nedokázala odstrániť väčšie kamene, zakomponovala ich do hniezda. Okrem šiestich vajec tak zahrievala aj tri kamenné okruhliaky. Pripomínali sadrové modely vajec – podkládky či podlôžky, ktoré chovatelia niekedy dávajú do hniezd domácej hydine.

Kačica divá
Kačica divá
Zdroj: Youtube

Neviem, či išlo o kompletnú násadu vajec. Obyčajne ich kačica divá znesie aspoň sedem, no niekedy až 15. Denne znáša len jedno vajce a zahrievať ich začne všetky až po znesení posledného. Podľa literatúry môžu byť kačacie vajcia krémovozelené, svetlozelené alebo bledomodré, bez kresby. Možno mám iné vnímanie farieb alebo smolu, no doteraz som takmer vždy natrafil na hniezda s belavými alebo mierne béžovo sfarbenými vajcami. Samec sa na inkubácii vajec nezúčastňuje, hoci sa niekedy zdržuje v blízkosti hniezda, a tak má samica 28 dní čo robiť, kým sa vyliahnu káčatá. Kačicu vodiacu mladé si asi nikto nepomýli s káčerom. Keď je však bez mláďat, mnohým to robí problém, pretože obe pohlavia sú v lete hnedé s tmavomodrým, bielo lemovaným „zrkadlom“ v krídle. Aj v tomto období ich však rozoznáme podľa zobáka, ktorý káčerom zostáva stabilne zelenkastožltý, kým samice ho majú hnedkastooranžový a často černasto škvrnitý. Autor: RNDr. Jozef Májsky