Vybral s mojim desaťročným synom Majkom a dlhoročným priateľom a kolegom Ivanom Rovenským na našu obľúbenú rybačku. Možno si poviete, že som konal nezodpovedne alebo bláznivo, ale pri dodržaní maximálnych opatrení a ochrany našich osôb sme sa vybrali na malý 1 ha rybník Trojuholník ktorý leží blízko nám známej Čiernej vody patriaci Galantskej MsO SRZ. Človek v tejto zložitej zdravotnej situácii, keď sa naňho zo všetkých strán valia jóbové zvesti o počte nakazených a aj bohužiaľ mŕtvych ľudí po celom svete musí myslieť aj pozitívne a vypĺňať hromadu voľného času tak, aby odbúral z toho množstva stresu čo najviac. A aktívny rybár, zvyknutý popri povinnostiach utekať do lona prírody trpí dvojnásobne. Preto Vás prosím o zhovievavosť pri súdení mojich názorov.

Covid-19 a rybár pri vode
Covid-19 a rybár pri vode
Zdroj: Peter Hrubiak

Po telefonickom dohovore s Ivanom, naložili sme so synom len tie najnevyhnutnejšie rybárske veci potrebné k lovu. Keďže sme chceli ako tradične chytať na feeder,vzali sme si len po jednej udici. Synovi som ponúkol prút Beesmaster 60 gr o celkovej dĺžke 3,3 m. Navijak mal značky Ryobi Zauber 3000, kmeňový vlasec priemer 20, 15 gramový feedrový košík a nadväzcový vlasec štrnástku s rovnako veľkým háčikom. Ako nástrahu som použil tri kostné červy, ktoré mi ostali z posledných pretekov z pred dvoch týždňov. Krmivo sme mali spoločné a to značky Lockout svetlej farby určenej na lov kaprov. Pre seba som rozbalil Browning Champion feed 50 gr, dĺžky 3,6 m taktiež s navijákom Ryobi Zauber 4000. Na rozdiel od syna som chytal na šnúru hrubky 0,8, aby som sa v love na šnúry vo všeobecnosti zdokonaľoval a pri posledných troch pretekoch mi priniesla úspech v podobe dvoch tretích a jedného štvrtého miesta.

Na konci som mal šokový silón hrúbky 0,25 a pletenku z vlasca na ktorej bol opäť použitý nadväzec hrúbky štrnásť a háčik tvaru G tak isto štrnástka. Po príchode k vode, ktorá bola obsadená len troma rybármi sme si sadli asi dvadsať metrov od Ivana, ktorý už mal nahodené. Rozbalili sme si veci a začali chytať. Po štyroch minútach prišiel pekný záber. Vytiahol som asi pätnásť centimetrovú ploticu. Ledva som ju odopol z háčika a už Ivan ťahal rybu. Po chvíli podobral asi dvadsať centimetrového karasa. Synátor bol z toho smutný, ale až tak mu to nevadilo, pretože jarné slniečko hrialo, veď mi teplomer v aute ukazoval 23 stupňov, a aj napriek rúšku na tvári sa vyhrieval a užíval si pobyt v prírode. Potom nastal kľud aj vo vode. Po pol hodine Ivan začal bojovať s prvým kaprom. Udicu mal pekne ohnutú a kaprík riadne bojoval. Po úspešnom zdolaní ho zmeral. Bol dlhý 51 cm, pekný vysoký zdravý lysec.

Covid-19 a rybár pri vode
Covid-19 a rybár pri vode
Zdroj: archív autora

O pár minút prišiel druhý a po ďalšej chvíli ďalší. Ivan na mňa šibalsky žmurkol a ukázal na asi tridsaťmetrovú vzdialenosť, blízko k ľavému brehu pod veľký strom ktorého konáre zasahovali ponad vodnú hladinu. Aj na tú vzdialenosť som zbadal čerenie vody pri takmer úplnom bezvetrí. Neviem z akého dôvodu tam bolo nasáčkovaných dosť veľa kaprov. Ivan to zbadal a tak tam len tak nahodil. Tie nami vyčlenené dve hodiny ubehli strašne rýchlo a začali sme sa baliť. Ku koncu lovu, keď sme chceli vytiahnuť udice, mal syn záber a vytiahol aspoň jedného karasa ktorý zachránil jeho detskú rybársku česť. Viete, dnes s odstupompár dní neľutujeme, že sme boli na rybách. Aj, keď žijeme v rodinnom dome a deti sa môžu vyblázniť na dvore, rybačku aj, keď krátku to určite nenahradí. Manželka potom ľutovala, že aj s dcérou neboli s nami, ale možno pôjdu na budúce.

A na záver chcem povedať len také malé ďakujem matke prírode, dúfajúc, že s pomocou odborníkov, lekárov a hlavne disciplinovanosťou samotných ľudí túto pliagu čo najskôr porazíme, aby sme opäť bez strachu o život mohli vyraziť do našich obľúbených rybárských revírov! Petrov zdar!

Autor: Peter Hrubjak