"Zle sa nám darí. Najväčší problém je, že nemáme napustené rybníky na plný stav, ale len na polovicu až dve tretiny, keďže bolo na jar málo vody a teraz je tak, že voda nám do rybníkov vôbec nepriteká. Nie je čerstvá voda a tie procesy, ktoré vo vode prebiehajú, zle vplývajú na 'chemizmus' vody, a teda aj na tie ryby, voda sa neregeneruje," povedal pre TASR vedúci chovného strediska Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) v obci Košarovce v Humenskom okrese Peter Makara.

Podobnú situáciu, suchú jar a extrémny nedostatok zrážok v lete, si za 32 rokov práce na košarovskej rybničnej sústave nepamätá. Rieka Oľka, z ktorej je 14 rybníkov napájaných, je už niekoľko týždňov v režime sanačného prietoku, do rybníkov z nej preto voda už nepriteká. Negatívom je tiež tvorba siníc i nechcené procesy pri rozklade hnoja, ktorý má za optimálnych podmienok prispievať k tvorbe správnej mikroflóry v rybníkoch. Aby ryby "šetrili" kyslíkom vo vode, v niektorých rybníkoch už prestali kŕmiť, hromadnejší úhyn rýb zatiaľ nezaznamenali. "Očakávame však, že budú," skonštatoval Makara.

Aj v chovnom stredisku na Iňačovských rybníkoch v okrese Michalovce je situácia podobná. "Máme zastavené kŕmenie, aby sme ryby neudusili. Už sa nám objavujú sem-tam menšie úhyny. Nemáme vodu, to je hlavný problém. Je vysoký odpar, máme pomaly polovičné stavy vody v rybníkoch," uviedol pre TASR vedúci strediska Peter Alexovič. Ako ozrejmil, obsah kyslíka vo vode sa priamo úmerne znižuje so stúpajúcou teplotou vody. Problémom teda nie je len jej nedostatok, ale i teplota. Úhyn zatiaľ odhaduje na jedno percento, ak sa však situácia nezmení, nevylučuje, že prídu o väčšinu chovu.

Podľa slov Bronislava Marka z odboru výroby násad SRZ obdobný stav hlási všetkých 13 výrobných stredísk SRZ. Zatiaľ zápasia s nedostatkom vody, masívne úhyny chovatelia nateraz nehlásia.