Dravý a neobyčajne prispôsobivý ostriež zelenkavý (Perca fluviatilis) má celkove oveľa lepšiu reputáciu medzi rybármi v zahraničí ako u nás, kde dostal prezývku Pruhovaný bandita či Pichľavý barbar. Napríklad Francúzi nazývajú ostrieža nežne „zebrovaná kráska“", keďže v ich jazyku je to ryba ženského rodu. Iní jej zasa hovoria „riečna jarabica“. Samozrejme, z typicky francúzskych, kulinárnych dôvodov, čiže pre tuhé a chuťovo vynikajúce mäso.

Zvedavosť, nebojácnosť a niekedy až bezhlavá agresivita často stojí ostrieža život. Keďže sa vrhá aj na tie najbizarnejšie nástrahy, patrí medzi ľahko dostupné úlovky začínajúcich rybárov. Nevzťahuje sa naň žiadne obdobie ochrany a nemá ani určenú lovnú mieru, preto je aj vďačnou cieľovou rybou počas tuhej zimy či prvých mesiacov roka, keď sú iné druhy pasívne alebo „pod zákonom“. Na ostriežovi môžete trénovať lov plávaním, ľahkou prívlačou, položením či dokonca aj muškárením. Ostrieže lovia vo svorke a ich „spoločné poľovačky“ sú vysoko efektívne. Rovnako však možno v takomto húfe dosiahnuť značný počet úlovkov.

Ostriež
Ostriež
Zdroj: Peter Gono

Evolúcia veľmi dobre vyzbrojila týchto „pichľavých barbarov“ do boja o prežitie v tvrdom konkurenčnom prostredí. Jeho sploštené svalnaté telo je porastené drsnými vrúbkovanými šupinkami, ktoré ho chránia ako prirodzený pancier pred menšími poraneniami, plesňami, vonkajšími parazitmi a čiastočne aj pri útokoch iných dravcov. Nápadne veľké oči na prvý pohľad prezrádzajú, ktorý zo zmyslov je pre ostrieža pre život najdôležitejší. V papuľke má veľa drobných zúbkov, ktoré spolu tvoria akýsi „brúsny papier“. Hoci je dravec, zožerie takmer všetko, čo má dajakú výživnú hodnotu. V dospelosti sa živí najmä rybkami, súkmeňovcov nevynímajúc, a je schopný zhltnúť rovnako veľké jedince, ako je on sám.

Viete, že...