Polícia SR o tom informovala na Facebooku.

"„Mravenčia“, niekoľko mesačná, intenzívna práca Enviropolicajtov viedla k zisteniu konkrétnych páchateľov a tento týždeň aj k obvineniu troch mužov z Čadce. 22 ročný J. B., 30 ročný J. K. a 43 ročný L. M. čelia obvineniu zo zločinu ohrozenie a poškodenie životného prostredia," píšu policajti na sociálnej sieti.

Podľa zistení Enviropolicajtov mali obvinení dňa 17. 04. 2022 v popoludňajších hodinách v katastri Turzovky v čadčianskom okrese jazdiť tromi terénnymi motorovými vozidlami v koryte rieky Kysuca. Práve v tom čase sa tam zhromažďovali z dôvodu rozmnožovania väčšie množstvá rýb druhu podustva severná (Chondrostoma nasus).

Jazdením v koryte rieky Kysuca usmrtili najmenej 800 jedincov tohto druhu ryby. Boli to dospelé jedince priemernej veľkosti viac ako 30 cm o celkovej hmotnosti 432 kg.

Týmto konaním spôsobili Miestnej organizácií Slovenského rybárskeho zväzu Turzovka celkovú škodu na rybách vo výške viac ako 12 000 eur a Slovenskej republike ekologickú ujmu, ktorú experti vyčíslili na 80 000 eur. Celková škoda sa vyšplhala na viac ako 92 400 eur.