Sinice v jazere nepotešia najmä v horúcich letných dňoch. Kúpanie sa v ich spoločnosti totiž môže skončiť alergickými prejavmi, dýchacími či tráviacimi ťažkosťami. V košickej rekreačnej lokalite Jazero s týmto problémom bojujú už roky ekologicky. Problém sa však stále vracia. Vinia za to rybárov. Takzvané cyanobaktérie pomáha na uvedenom jazere každé leto likvidovať špeciálnym prípravkom profesor Blahoslav Maršálek z Česka. Používa na ne zmes probiotických baktérií s timoxiomom. "My im berieme živiny a berieme im svetlo," vysvetľuje. Mesto už do tohto čistenia investovalo stovky tisíc eur. On však tvrdí, že hlavným dôvodom, prečo sa sem sinice neustále vracajú, sú rybárske aktivity, presnejšie intenzívne prikrmovanie, ktorého zložky a ukladajú na dne jazera. Otázka vraj stojí: "Buď ryby alebo kúpalisko."
Štefan Kopčo zo Slovenského rybárskeho zväz namieta: "Je to úplný nezmysel, aby prikrmovanie škodilo niečomu a niekomu. Nech ukáže pán Maršálek nejakú štúdiu, kde to dokázal."

Podľa magistrátu by mala s rybármi rokovať najmä mestská časť, tí zas tvrdia, že tlak by malo vyvinúť mesto. Všetci, vrátane rybárov sa ale zhodujú na tom, že jazeru by najviac pomohlo vyčistenie bahnitého dna. "Radikálne riešenie je odťaženie sedimentu a ošetrenie dna. Poloradikálne je ošetrenie sedimentu insitu, takzvane na mieste, ale znamenalo by to jasné rozhodnutie, že sa tu nebude rybochovne hospodáriť," uviedol Blahoslav Maršálek pre TV Markíza. Podľa starostky mestskej časti Nad Jazerom Lenky Kovačevičovej by na to potrebovali okolo šesť miliónov eur, ktoré mestská časť nemá. Mesto zatiaľ oslovilo súkromnú firmu, ktorá má zmapovať dno jazera. "Na základe 3D modelov budeme poznať v akom rozsahu máme usadeniny a podľa toho budeme vedieť určiť investíciu, ktorú je potrebné vložiť do mestskej časti," avizuje primátor Jaroslav Polaček. Ďalšou z možností je skúsiť zvýšiť prítok vody do jazera.

Prípravok proti siniciam (probiotické baktérie) aplikuje do vôd jazera v košickej mestskej časti Nad jazerom tím pod vedením vedca Blahoslava Maršálka, profesora Masarykovej univerzity Brno a vedúceho oddelenia Botanického ústavu Akadémie vied ČR.
Prípravok proti siniciam (probiotické baktérie) aplikuje do vôd jazera v košickej mestskej časti Nad jazerom tím pod vedením vedca Blahoslava Maršálka, profesora Masarykovej univerzity Brno a vedúceho oddelenia Botanického ústavu Akadémie vied ČR.
Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Aj v pondelok a utorok minulý týždeň vyzvali ľudí, aby sa v jazere nekúpali a rybárov, aby tu nelovili, pretože aplikujú do vody anorganický koagulačný prípravok, ktorý eliminuje biodostupné živiny – predovšetkým fosfor a sinice. V ďalšom termíne prídu do vody aj profibaktérie, ktoré obnovujú biologickú rovnováhu v jazere. Podľa mestskej časti počas uplynulých rokov sa takýmto spôsobom podarilo udržať sinice pod hranicou hygienickej škodlivosti. Zmes probiotických baktérii s oxyomem vyzerá ako čokoláda aj vonia ako čokoláda. Nie je to však čokoláda, ale prírodná zmes probiotických baktérií a extraktu z rašeliny, zo slamy a z vodných rastlín. Zabraňuje rozmnožovaniu siníc vo vode. Jazero od siníc čistia aj tento rok bioprípravkami v troch etapách.

Viac foto v galérii