Názov bzdocha napovedá, že tento malý sploštený živočích má niečo spoločné so smradom po zdochline. Keď sa prehrabávame v zeleninovom poraste a odrazu nám nepríjemne smrdia ruky, často ani nevieme, že nás „obdaril“ práve tento hmyz z radu bzdôch.

Poznáte ich určite všetci, páchnu a nie sú extra v obľube!

Bzdochy sú u nás veľmi rozšírené, no páchnu len niektoré druhy. Žiaľ, najjedovatejšia a najviac páchnuca je práve naša najkrajšia bzdocha pásavá (Graphosoma lineatum). Bzdocha však nepáchne stále. Pachové žľazy, ktoré sú umiestené pri zadohrudi, pri koreni tretieho páru nôh, sú v činnosti len v čase hroziaceho nebezpečenstva. Nepríjemný zápach má teda prevažne obrannú a odstrašujúcu funkciu. Sekrét je pravdepodobne aj jedovatý, no iba pre drobné živočíchy, človeku neublíži. Bzdochu pásavú nájdeme často vo väčšom množstve v lete okolo vody na mrkvovitých rastlinách. Tam môžeme pozorovať zvláštny rituálny zásnubný tanec, pri ktorom sa párik koncami brušiek „zlepí“ a potom sa viaceré páry pochytajú a „tancujú“. Samička vzápätí kladie vajíčka na listy a keď sa vyliahnu nymfy, samička sa na krátky čas stane mamičkou, ktorá ich stráži a opat­ruje. Nymfy rozoznáme od ostatných hneď po vyliahnutí, lebo už majú pásikavú kresbu.

Poznáte ich určite všetci, páchnu a nie sú extra v obľube!

Na jahodách nám roznáša zápach zas naša bzdocha obyčajná (Dolycorys baccarum). Keď ju zbadáme, radšej sa jej nedotýkajme, lebo už pri dotyku vylučuje zápach. Inak je to pekná bzdocha, ktorá má celý povrch tela pokrytý jemnými chĺpkami a v Česku ju podľa toho aj volajú kněžice chlupatá.

Veľmi hojná v nížinách aj na pahorkatinách je bzdocha rohatá (Carpocoris fuscispinus), ktorá sa vyznačuje širokým štítom s bočnými výstupkami do rohov. Je dlhá až 14 milimetrov. Všetky tri druhy prezimujú ako imága (dospelé jedince). Počas zimy driemu nehlboko v zemi alebo len pod lístím a machom v stave anabiózy, bez telesného pohybu. Nevie sa presne, či samičky znesú vajíčka ešte v jese­ni alebo až na jar. Pravdepodobne to závisí od jednotlivých druhov a tiež od poveternostných vplyvov.

Archív PaR