Semienka topoľov, prípadne vŕb, obalené v ľahkých vatovitých chumáčoch sa v prvej polovici júna vznášajú vo vzduchu ako snehové vločky. V blízkosti veľkých topoľových porastov alebo alejí môže byť v tomto čase zem pokrytá súvislou bielou pokrývkou. Ľudia sa často mylne vyjadrujú, že ide o kvitnutie topoľov. Ale to je omyl, upozornil prírodovedec Jozef Májsky v PaR. Tieto dreviny totiž kvitnú oveľa skôr, zvyčajne koncom marca a začiatkom apríla, keď ešte nemajú rozvinuté listy. Na fenomén topoľového „sneženia“ sa tak alergici sťažujú úplne neoprávnene, keď dávajú lietajúce topoľové páperie do súvisu s takzvanou sennou nádchou. Tými, ktorí majú právo nadávať, sú určite rybári na dolniakoch, kde spomenuté dreviny najviac rastú. Práve počas týchto pár týždňov si možno poriadne nezachytajú.

Júnové „sneženie
Júnové „sneženie"znepríjemňuje rybačku.
Zdroj: Jozef Májsky

"Keď som bol mladší a prchkejší, neraz som nevydržal neustále odstraňovanie zlepenej topoľovej „vaty“ zo silonu a očiek udice a radšej som sa pobral od vody preč," spomína J. Májsky. Univerzálny recept na boj s touto pliagou podľa neho zatiaľ asi nikto nevymyslel, preto sa treba len obrniť trpezlivosťou a vyčkať, dokedy si topole a vŕby nesplnia svoju každoročnú rozmnožovaciu povinnosť. Určitú úľavu, aspoň na niekoľko dní, v tomto období môžu rybárom priniesť búrky. Prudký víchor a lejak strhnú, rozmočia a doslova priklincujú k zemi všetky uvoľnené topoľové a vŕbové semená, čo umožní pokojne nahodiť prúty.  Tak, ako by niektorí rybári tieto dni najradšej preskočili, mnohé ryby sa ich zasa nevedia dočkať. "Táto topoľová manna, ktorá im padá sama rovno do papule, predstavuje pre ne dôležité sezónne spestrenie potravy. Často môžeme vidieť, ako voda v blízkosti topoľov doslova vrie. Hlavne menšie hladinové druhy rýb, ako sú beličky, plotice, červenice či jalce, sa môžu doslova utĺcť v snahe ukoristiť čo možno najviac z tejto lahôdky.

Červenica s obľubou zbiera topoľové a vŕbové semienka.
Červenica s obľubou zbiera topoľové a vŕbové semienka.
Zdroj: Jozef Májsky

Žiaľ, teda z pohľadu rybárov, tieto drobučké jednohubky chutia aj väčším druhom rýb žijúcim pri dne, vrátane kapra." konštatuje odborník. Nemožno sa potom čudovať, že niektorí rybári počas dní, keď topoľovej „manny“ lieta najviac, radšej ani nevyťahujú zo skrine udice. Povedia si, že veď načo lákať kapry, keď majú bruchá prepchaté topoľovými semienkami. Alebo je riešenie? "Nájdu sa rybári, ktorí sa snažia využiť situáciu vo svoj prospech. A ako? Jednoducho odložia udice s montážou na ťažko a skúšajú ryby oklamať tak, že im ponúknu nejakú menšiu plávajúcu pochúťku, napríklad rožok. V tečúcej vode sa takto určite dá pomýliť nejeden jalec, ale neviem, aký efekt to bude mať pri love kaprov v stojatej vode," dodal J. Májsky s tým, že väčšina z nás topoľom i vŕbam určite rýchlo odpustí toto krátke extempore, hlavne počas sparného leta, keď sa môžeme uchýliť do ich tieňa.