Čerstvá je cenným zdrojom vitamínu C, pomáha ochraňovať črevnú sliznicu a pomáha pri tráviacich problémoch. Kyslá ponúka ešte o čosi viac. Je bohatá na vitamín B, železo, draslík, horčík, vlákninu a antioxidanty. Preto je odporúčaná aj pri niektorých druhoch rakoviny. Kyslá kapusta je typická pre Slovanov, aj keď tento spôsob poznajú viaceré národy. Známym ázijským variantom je napríklad kimči, nakladanú a skvasenú zeleninu poznáme aj pod názvom pickles.Tátp naša tradičná pochúťka to dotiahla veľmi ďaleko. Vozila sa aj do Viedne, dostala sa do Nemecka, v súčasnosti má ochranu od EÚ ako výrobok s chráneným označením pôvodu. Kvasená kapusta vzniká mliečnym kvasením bielej surovej kapusty bez pridania akýchkoľvek konzervačných látok. Narezaná kapusta (rezance hrúbky 1,2 až 2 mm) sa vrství, solí a šliape v sudoch, najlepšie z dreva.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Krzywoò Dan

Kvasenie prebieha v prirodzenom vonkajšom prostredí pri teplotách do 25 stupňov. Množstvo soli a šliapanie, ktorým sa vytláča zo suda prebytočný vzduch a šťava zabezpečujú, že zelé zostane pružné a chrumkavé. Spracúvajú sa neskoré odrody bielej kapusty, ktoré môžu byť dopestované iba vo vymedzenom území.

Prinášame vám jednoduchý domáci recept, určite to zvládtete aj vy doma. Potrebujete: Bielu kapustu nakrájaná na rezance, soľ, čierne korenie, bobkový list, rasca, môžete pridať cibuľu, jabĺčko, chren
Ako postupovať: Narezanú kapustu (5 – 7 kg) si môžete vo veľkej mise zmiešať so soľou (cca 4 kávové lyžičky), čiernym korením (do 10 bobuliek), bobkovým listom (3 – 4 listy) a rascou (cca dve kávové lyžičky). Takto pripravenú zmes nakladajte po vrstvách do kameninového súdka na kapustu (5 litrov). Po každej vrstve dobre utlačte rukou, aby ste dostali z masy prebytočný vzduch. Pridajte ďalšiu vrstvu a postup opakujte.Súdok naplňte do cca trištvrte objemu, pretože pri kvasení kapusta pustí vodu.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock

Ak chcete, môžete medzi jednotlivé vrstvy pridať jabĺčko nakrájané na plátky, prípadne jednu cibuľu, chren (malý kúsok). Súdok zavrite vrchnákom a do drážky na jeho okraji dajte vodu. Vodu priebežne dolievajte, inak sa do súdka dostane vzduch a kapusta sa pokazí.Nechajte kvasiť 4 až 5 týždňov v miestnosti, kde je do 25 stupňov. Po vykvasení môžete kapustu dať zamraziť. Alebo, ak máte kde, odložte ju v súdku do chladnej miestnosti. Nezabudnite však prilievať vodu do žliabku, aby nevyschla. Ďalšou možnosťou je naplniť ňou zaváraninové fľaše, zatvoriť ich a tie dať do chladnej miestnosti či chladničky.

Zdroj: dnes24.sk