Používajú ho ako výplň malých škár v úli, aby sa do vnútra nedostali žiadne parazity, plesne či baktérie, ktoré by mohli ohroziť zdravie včiel robotníc a včelej kráľovnej.

Včely vytvárajú propolis zo živíc stromov a peľu kvetín, ktoré rastú v okolí úľa. Preto má vždy odlišné zloženie, ktoré zabráni tomu aby si naň telo „navyklo“ (ako to býva pri antibiotikách). Propolis z každého regiónu je nabitý vitamínmi (A,B,C,E) a minerálmi (železo, vápnik, zinok, atď.).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Čo všetko lieči propolis?
zápaly rôzneho druhu (od zápalu hrdla, uší, cez zápal prostaty, po ťažko sa hojace rany a kožné zápaly), rakovinu, cukrovku, vírusové a bakteriálne ochorenia (chrípka, angína a pod.), je to prírodné antibiotikum a má podobný účinok ako Penicilín, plesňové ochorenia, rôzne druhy bolesti (napr. menštruačné bolesti – uľavuje od kŕčov), vysoký krvný tlak, bolesti hlavy (aj migrény), mužskú neplodnosť (zvyšuje pohyblivosť spermií), akné, ekzémy, zubné kazy, bolesti zubov a ďasien, afty v ústach, bradavice, kurie oká, otlaky a iné kožné problémy (pomáha aj pri liečbe rakoviny kože), anémiu, žalúdočné vredy.
Propolis ďalej zlepšuje trávenie a zjednodušuje chudnutie. Pomáha telu vyplavovať toxíny a jedy. Vynikajúco odbúrava alkohol, čím poskytuje úľavu pri „spoločenskej únave“.

Zdr: badatel.net