Výber nástrahy

Mám prívlačový prút Daiwa Sweepfire spin 2,40 metra a 10 až 40 gramov. Aké nástrahy sú pre tento prút ideálne (veľkosť, gramáž)?

P. UHRÍN

Tento prívlačový prút od Daiwy patrí už takmer do strednej triedy, pokiaľ ide o ceny aj zhotovenie. Neviem síce, na aký druh prívlače sa ho chystáte používať, ale ak budete loviť z brehu, skôr by som zvolil dĺžku 270 cm, a nie 240 cm. Dĺžka 2,4 metra sa väčšmi hodí na lov z člna alebo na zarastených brehoch, kde by sa nám s dlhším prútom manipulovalo horšie. Ideálne nástrahy, keďže ide o stredne ťažkú prívlač, budú voblery, gumené nástrahy a tiež väčšie rotačky. Optimálne záťaže pri gumených nástrahách sú okolo 10 gramov i viac. Ľahšie nástrahy už nemusíte na prúte dobre cítiť. Ak sa chcete zamerať na lov šťúk či zubáčov, potom by som odporúčal druhý prút z tejto série, a to DAIWA SWEEPFIRE SPIN 2,7 m/10 – 30 g. To je najvhodnejší prút pre začiatočníka i pre skúsenejšieho prívlačiara.

Jerkbaity na more

Veľmi úspešne používam pri love dravých sladkovodných rýb „voblery bez lopatky“, teda jerkbaity. Môžem s nimi loviť aj na mori? Na jar sa totiž chystám do Nórska a chcel by som sa na výpravu správne vybaviť.

I. KONDEL, Zlaté Moravce

Ilustračné foto: voblery
Ilustračné foto: voblery
Zdroj: it

Ja osobne i viacero mojich kamarátov, ktorí chodia na rybačku do fjordov, sme úspešne vyskúšali jerkbaity na lov tresiek pollack i tresiek škvrnitých. Problémy zvykne pri tomto love spôsobovať silné prúdenie, ktoré zhoršuje schopnosti potápania týchto nástrah do požadovanej hĺbky. Nemecký špecialista Dieter Eisele preto pred rokmi vyvinul špeciálne jerkbaity na morský rybolov, ktoré dostali pomenovanie „faithbaity“.