Stano siahol na grilovačke po plechovici piva a schuti sa napil. Zrazu zistil, že niečo nepríjemné prehltol. Bola to osa. „Snažil som sa ju vykašľať, ale už bola príliš nízko. Dokonca som si hneď dal prsty do hrdla, aby som vracal, ale ani to nešlo. Pri týchto pokusoch som pocítil niekde v hrdle uštipnutie. Potom sme s manželkou čakali, čo bude,“ spomína päťdesiatnik. Alergická reakcia nenastala a hoci bol mierny opuch viditeľný aj z vonkajšej strany, nezväčšoval sa. Nezhoršovalo sa ani Stanovo dýchanie. Postupne sa jeho stav dostal do normálu. „Mal som šťastie,“ skonštatoval. Prehltnutie osy alebo včely sa v lete môže ľahko pritrafiť. Ako správne postupovať, keď vás v ústach bodne, a čo, ak sa objaví alergická reakcia?

„Keď osu alebo včelu vypijete a pocítite pichnutie v ústach, treba čím skôr cmúľať ľad. Ak ho nemáte poruke opakovane si vyplachujte ústa čo najchladnejším nápojom. V pažeráku a žalúdku vás žihadlom nebodne už žiaden hmyz, vysvetľuje prezident SČK a dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Absolútna väčšina reakcií na uštipnutie hmyzom sa našťastie začne aj skončí svrbivou vyrážkou. Nie je to nebezpečné, len nepríjemné. Podľa odborníka vám vtedy pomôže opakované užitie liekov proti alergii. Niektoré z nich bez problémov kúpite aj v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Jeden vpich vám môže narobiť ťažkosti, ak patríte k alergikom, alebo ste na bodnutie citliví. Vtedy sa môže jedno stretnutie s hmyzom skončiť celkovou reakciou. „Začne sa opuchom pod očami, na perách a jazyku. V tomto prípade volajte tiesňovú linku 155 alebo 112. Alergická reakcia s opuchom a s prípadnými dýchacími ťažkosťami je vzácna,“ upokojuje skúsený odborník. Hlavne sa snažte nepanikáriť, lebo tak zbytočne zvyšujete pocit nedostatku vzduchu. Ak máte doma lieky proti alergii, treba rozhrýzť jednu tabletku medzi zubami na prach. Potom ju zapite a prehltnite.“ Jednoduchý trik urýchli účinok liečiva.

Ste alergik a máte poruke adrenalínové pero? Použite ho hneď na začiatku, keď sa začne opuch objavovať. „Dôležité je, aby ste ho po vpichnutí do svalu, nechali na mieste desať sekúnd, aby sa vyprázdnilo,“ zdôrazňuje docent Viliam Dobiáš. Prvá pomoc po bodnutí je rovnaká v prípade dospelých i detí. Rozdiel je len v dávkovaní liekov a v adrenalínovom pere. Existuje špeciálna verzia pre deti.

Horšou správou je, že alergická reakcia vás môže prekvapiť aj v prípade, ak ste boli v minulosti opakovane bodnutí hmyzom a žiadne problémy sa neobjavili. Nedá sa to predpovedať. „Ak sa reakcia objaví, po včele odstráňte žihadlo bez stláčania len zotretím na plocho,“ radí záchranár Viliam Dobiáš „Lokálne použite ľad na spomalenie vstrebávania. Užite tabletku voľnopredajného lieku proti alergii. Snažte sa zachovať pokoj.“ Ak sa okrem vyrážok, objavia opuchy a počuť pískavý dych, volajte tiesňovú linku.