Drsné hory, vysoká nadmorská výška a dlhotrvajúce zimy. Takéto podmienky panujú v horách Ruska, Číny a časti Európy, odkiaľ pôvodne nenápadný ker pochádza. Tomuto kríku s jasne oranžovými bobuľami boli odjakživa pripisované liečivé a hojivé účinky. Používal sa v tradičnej čínskej medicíne a zmienky o ňom možno nájsť aj v antickom lekárstve. Rakytník je navyše veľmi rozšírený, lebo ho dnes nájdete v celej Európe a na mnohých miestach Ázie.

Rakytník
Rakytník
Zdroj: Archív T. S.

Vitamínová bomba
Čo je na rakytníku vlastne tak úžasné? V prvom rade je to veľmi vysoký obsah vitamínu C. Uvádza sa, že zrelé rakytníkové bobule ho obsahujú približne 25-krát viac než napríklad pomaranč. Posledné štúdie ukazujú, že rakytník je tiež bohatým zdrojom omega-3, omega-6 a ďalších mastných kyselín a vitamínov.

Rakytník
Rakytník
Zdroj: Pr článok

Rakytník je stále častejšie pridávaný i do kozmetických prípravkov. Tie pomáhajú v starostlivosti o poškodenú pokožku a tiež sú vhodné aj pre malé deti. Používajú sa najčastejšie vo forme mastí alebo olejov. Plody rakytníka podporujú imunitný systém, takže ľuďom, ktorí by potrebovali zlepšiť obranyschopnosť organizmu, ho určite odporúčame. Ďalej majú kladný vplyv na trávenie, pretože účinkujú aj pri hnačkách, žalúdočných vredoch a pozitívne pôsobia na črevnú mikroflóru alebo tvorbu tráviacich enzýmov. Rakytník môže regulovať krvný obeh a tiež napomáha pri detoxikácii. Podľa niektorých informácií má dokonca protinádorové účinky.

Pokračovanie je na 2. strane.