V prírode rozhodujú sekundy a preto je dobré vedieť, čomu sa vyhnúť aj keď ste skúsený dobrodruh. Viac v článku od kolegov z Magazínu.

Podcenenie rizika  

Je jednou z najčastejších chýb, kvôli ktorej sa volajú horskí záchranári. A ak vás nájdu živých, môžete si stále ešte gratulovať. Najviac problémov zažívajú ľudia na turistike. S ideou, že sa vrátia včas a za svetla, podcenia riziko tmy. Vydajú sa do lesov nepripravení. Skoré stmievanie už prekvapilo mnohých ostrieľaných turistov.  Začnete po známej ceste, ale stačí trochu šera, zakopnutie, zlé vyhodnotenie trasy a návrat už nemusí byť vôbec tak istý, ako sa zdal, keď ste vyrazili. Vždy si zistite, kedy zapadá slnko, aké má byť počasie v oblasti a hlavne nikdy nepodceňujte prípravu, aj keď idete na dobre známy chodník.

Pozor na vodu 

Voda je základom života, no dokáže vás oň aj pripraviť. Aj v prípade, že ste ostali v prírode bez vody, nepite akúkoľvek. Vždy je lepšie ostať smädní, ako sa napiť vody, ktorá môže byť plná baktérií. Ak čelíte núdzovej situácii, musíte vedieť, ako čistiť vodu. Aj keď sneh alebo dážď vyzerajú čisté, vždy je potrebné vyčistiť vodu, aby ste zničili neviditeľné nečistoty. Základom sú preto zápalky a malý hrnček, v ktorom viete vodu prevariť. Zabijete tak množstvo zárodkov, ktoré by spôsobili ochorenie a prudké odvodnenie až smrť.

Pokračovanie na druhej strane